Efter sommerferien begynder 45 elever på juniormesterlære på Nørreskovskolen i Guderup. Det er et tilbud til elever i 8. og 9. klasse, hvor de skifter mellem skole og praktik og får en mere praktisk afslutning på folkeskolen. To dage om ugen er eleverne i praktik, for eksempel hos en håndværker, i en butik eller en børnehave.
De tre andre dage har de undervisning i dansk, matematik, engelsk og fysik og kemi. Tilbuddet samler elever fra hele Sønderborg Kommune og er forankret på Nørreskovskolen. De 45 elever fordeler sig med 26 i 9. klasse og 19 i 8. klasse, og derfor opretter skolen to 9. klasser og en 8. klasse i det nye skoleår. Skoleleder Mike Georg Foss har allerede gang i samtalerne med de kommende elever:
“Vi er rigtig glade for, at så mange har lyst til at gå juniormesterlære hos os. Det giver dem en hverdag, hvor de både prøver kræfter med arbejdspladser og samtidig har en skolegang, der passer til dem. Det kan gøre en stor forskel, når de skal videre i uddannelsessystemet”, fortæller han i en pressemeddelelse.
Eleverne skal selv finde en praktikplads til de to praktikdage om ugen. Mange har allerede fundet en plads, og andre er i gang med at lede. Hvis det ikke lykkes, deltager eleven i stedet i et praktisk forløb på FGU Sønderborg.
Virksomheder, der er nysgerrige på juniormesterlære og gerne vil høre mere om, hvad det vil sige at tage imod en praktikant, inviteres til informationsmøde torsdag den 19. juni fra klokken 15:00 til 16:00 på Ungecenteret, Ørstedsgade 53 i Sønderborg. Her fortæller Ungdommens Uddannelsesvejledning blandt andet om, hvordan man bliver praktiksted, hvad det indebærer, og hvilke regler der gælder for skoleelever i praktik.


















