Skarp og underholdende sommerrevy

4. juni 2023 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Dette års udgave af Sønderborg Sommer Revy Show kommer flot omkring i adskillige aktuelle numre – og flere af dem er lokale. Der er lidt om ringridning, Als-Fynbroen, borgmesteren, vindmøller og så alt det andet fra nær og fjern, som de fleste af os også har en mening om.

Hvis du kan li’ at blive underholdt og få grinet godt igennem, så kan du trygt købe dig en billet til Sønderborg Sommer Revy Show – og samtidig er du med til at sikre, at Sønderborg bliver ved med at have en stor revy, som er med til at trække gæster til byen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er et nummer med en kvinde, som møder op på Borgerservice, fordi hun vil ha’ ændret sin fødselsattest. Medarbejderen tror, at det handler om, at hun er født som kvinde og identificerer sig som mand.

“Jeg er godt tilfreds med at være kvinde, men ifølge dåbsattesten er jeg 60 år og jeg identificerer mig med en kvinde på 40, så mit fødselsår skal laves om”, siger hun. Det kan ikke lade sig gøre.

“Når nu jeg identificerer mig som en 40-årig kvinde, så er det aldersdiskrimination”, siger hun. Herefter identificerede medarbejderen sig med en, der pludselig fik fri.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der blev set på ferierejser til Syrien, en absolut CO2-fri køreskole, barselsorlov, influencere, de kongelige og meget andet.

Revygæsterne er vilde med revyen

“Der er knald på og revyen er virkelig god”, sagde byrådsmedlem Ellen Trane Nørby til SønderborgNYT. Og her var Venstre-kvinden enig med borgmester Erik Lauritzen:

“Der er fart over feltet – med gode tekster og de kan også synge”, sagde han.

Bogcafévært Allan Breckling er positivt overrasket:

“Der er skarp satire og revyen er til topkarakterer. Det er virkeligt godt teamwork”, siger han og fortsætter:

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er det bedste, vi hidtil har oplevet fra Jeanne Boel, både som skuespiller og instruktør. Jeg er meget imponeret”.

Mange af de andre revygæster talte om, at det er den hidtil bedste revy med Jeanne Boel ved roret. Den tidligere revydirektør, Leif Maibom, sagde, allerede i pausen, at det er Jeanne Boels bedste sommerrevy.

Du kan SE REVY-BILLEDER HER.

5. juni 2026 Politik, Debat, Nordborg, Samfund

Læserindlæg: Hvorfor er en advokatundersøgelse mere kontroversiel end varmepriserne?

5. juni 2026 Politik

Janne Wølke Friis Søgnen, Liberal Alliance, Sønderborg, skriver: Læserindlæg: Hvem bekymrer sig om hvor borgerne skal finde pengene? Ved byrådsmødet den 28. maj blev tonen sat fra start med et stærkt og personligt indlæg fra Helge Nielsen fra Nordals. Han er én blandt rigtig mange borgere, der i disse måneder oplever markante stigninger i varmepriserne fra […]

Læs mere...