Når SDG:DOX bliver skudt i gang, får alle borgerne i Sønderborg Kommune mulighed for at se en række af de allerbedste nye danske og internationale dokumentarfilm.
Bredden i filmene er stor og de seks udvalgte dokumentarfilm henvender sig til både unge og gamle.
”Det at få et stort event som CPH:DOX til Sønderborg er noget helt særligt, som vi glæder os utroligt meget til at præsentere for publikum. Vi har også gjort vores bedste for at udvælge nutidige film og fået stor hjælp fra brugere af Mejeriet i udvælgelsen”, fortæller Maria Frost Andresen fra Sønderborghus i en pressemeddelelse.
De udvalgte dokumentarfilm spænder bredt, lige fra historien om SoMe-kanalen YouTube, livet i et nordjysk lokalsamfund, unge i Ukraine til historien om Tysklands tidligere kansler, Angela Merkel.
Desuden er festivalens hovedfilm, A Storm Foretold af Christoffer Guldbrandsen, med i Sønderborgs program.
”Det er helt afgørende, at filmene bliver udvalgt efter målgruppe og at vi får præsenteret et program, som rammer bredt i forhold til sønderborgensernes smag og interesser”, tilføjer Ida Ketelsen Hansen fra Mejeriet.
Billetter til SDB:DOX skal købes i døren og koster 50 kroner inklusiv en øl eller vand. Studerende med studiekort eller unge under 18 kan købe billet til 25 kroner, som også er inklusiv en øl eller vand.
Programmet
Os Der Lever 15.03. kl. 19 Sønderborghus
Merkel 16.03. kl. 19 Sønderborghus
Green City Life 20.03. kl. 19 Mejeriet
The YouTube Effect 21.03. kl. 19 Mejeriet
The Hamlet Syndrome 23.03. kl. 19 Mejeriet
A Storm Foretold 26.03. kl. 15 Sønderborghus
















