25 år bag pulten: Manden der får Sønderborg Sommer Revy til at spille

Trods skiftende revyhold har Brian Johansen holdt fast år efter år.

Trods skiftende revyhold har Brian Johansen holdt fast år efter år.

5. juli 2025 Kultur Skrevet af: Sissel Vinther

Tæppet er netop gået ned for sidste gang i årets Sønderborg Sommer Revy Show, og med det er sæsonen rundet af. For Brian Johansen, der har siddet bag pulten i 25 år og styret både lyd og lys, markerer det samtidig et imponerende jubilæum.

Selv om Brian Johansen sidder helt bagerst i salen, er han en af dem, der har været med allerlængst. Siden år 2000 har han styret både lyd og lys til Sønderborg Sommer Revy uden én eneste sygedag. Han har set skuespillere, instruktører og musikere komme og gå, og alligevel har han holdt fast i sin plads bag pulten.

Artiklen fortsætter under annoncen

I år markerer både et jubilæum og et nyt kapitel. Det var første gang, revyen blev drevet af det nye hold med Jeff Ace Schjerlund og Kim Ace Schjerlund i spidsen. For Brian Johansen har det betydet endnu et skifte – noget, han efterhånden har prøvet nogle gange.

”Jeg synes faktisk, det er gået ret smertefrit. Selvom folk arbejder forskelligt, så har jeg nemt ved at tilpasse mig. Det vigtigste er, at vi får det hele til at spille”, fortæller Brian Johansen til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Gennem årene har Brian Johansen været en stabil del af revyen, også når resten af holdet har skiftet.

Skuespillere, teknikere og musikere er kommet og gået, og der er ikke mange tilbage, som han har været på hold med i mere end et årti. Men han fremhæver blandt andet Thomas Pakula, kapelmester i 26 år, som en af dem, han har arbejdet tæt med igennem lang tid. I år bliver det så også farvel til Pakula, der giver dirigentstokken videre til Ole Kibsgaard fra næste sæson, et skifte, der allerede vækker lidt spænding.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Når man har arbejdet sammen med de samme i så mange år, er det da lidt specielt, når de stopper. Men jeg tænker, det nok skal gå. Årets hold har jo også været ret nyt, og det fungerer rigtig fint”.

Der har været mange skift i løbet af de 25 år, men det sociale sammenhold er en af de ting, der binder revyen sammen. Under sæsonen inviterer holdet på skift hinanden hjem til natmad efter forestillingen – en tradition, der har eksisteret i mange år, og som Brian Johansen sætter stor pris på.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Jeg sidder jo oppe bagest i salen, mens skuespillerne og forestillingslederen er nede på scenen. Så det betyder meget, at vi også har noget sammen uden for forestillingen. Det giver en følelse af fællesskab, selvom man ikke er med på scenen”.

Brian Johansen har heller ikke lagt skjul på, at han elsker at være en del af det hele. Trods travle måneder med eget firma ved siden af revyen og mange aftener væk fra familien, er det stadig lysten, der driver ham.

“Det er det hele værd, når man mærker publikums begejstring. Så ved man, at det, vi laver, virker. Jeg har ikke skrevet under på noget for næste år, men hvis jeg bliver spurgt, siger jeg ja. Det her er en vigtig del af mit liv – og jeg er slet ikke færdig endnu”, afslutter Brian Johansen.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...