Unge flyver fra STU i Rendbjerg og videre ud i livet

Arkivfoto

Arkivfoto

2. juli 2013 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Forstander Niels Ole Bennedsen, Rendbjerghjemmet, skriver:

Så er skoleåret færdigt, og nogle af STU eleverne (Særligt Tilrettelagt Uddannelse) her i Sønderborg Kommune har afsluttet deres uddannelse. De har i løbet af de sidste 3 år gennemført deres individuelle uddannelse på henholdsvis VUC, STU Alsgade og STU Rendbjerg.

 

I fredags var der 4 elever på Rendbjerg, som fik deres kompetencebevis og kompetencebeskrivelse, på gennemført uddannelse og opnåede kompetencer – et stort tillykke til dem.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

Folketinget vedtog i 2007, at alle unge mennesker under 25 år, som ikke kan gennemføre en ordinær ungdomsuddannelse, skal have et tilbud om en særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse.

Formålet med uddannelsen er, at tilbyde unge mennesker, med særlige behov, en uddannelse tilpasset den enkeltes behov, kvalifikationer, modenhed og interesse. I uddannelsen opnås der personlige, sociale og faglige kompetencer til en så selvstændig og aktiv deltagelse i voksenlivet som muligt.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

Der var, i lighed med øvrige uddannelser, dimissions afslutning, hvor familie, pårørende og repræsentanter fra kommunen ønskede de stolte elever tillykke.

 

Fra Rendbjerghjemmet vil vi gerne endnu engang ønske Jeppe Hamann, Birgit Steffen, Henrik H Christensen og Dennis Andresen stort tillykke med velgennemført uddannelse, og ønske jer held og lykke fremover. Det er med stor tilfredshed vi sender de unge mennesker videre i livet

 

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...