Borgmesteren fik talt med to folketingspolitikere om Sønderborgs udfordringer

9. maj 2022 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Mandag middag fik borgmester Erik Lauritzen besøg fra af konservative Niels Flemming Hansen og sin egen partifælle, socialdemokraten Benny Engelbrecht, der begge sidder i Folketinget.

“Vi er blevet enige om at tage en rundtur til de syd- og sønderjyske borgmestre og vores tur begyndte i dag, hvor vi først besøgte den nye, konservative borgmester i Aabenraa og nu er vi i Sønderborg hos den erfarne, socialdemokratiske borgmester”, siger Benny Engelbrecht til SønderborgNYT.

Niels Flemming Hansen fortæller, at han og Benny Engelbrecht har været i valgkamp ‘sammen’.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Og vi har arbejdet sammen i transportudvalget på Christiansborg og vi har vist, at vi kan skabe noget sammen”, siger den konservative folketingspolitiker.

Borgmester Erik Lauritzen siger til SønderborgNYT, at det er rigtigt godt at få besøg af politikere fra Folketinget.

“Så kan jeg fortælle om vores udfordringer og aflevere nogle budskaber. Blandt andet har vi talt om Sønderborg Lufthavn, som skal udvikles og vi vil gerne vide noget om, i hvilken retning det skal ske. Og så står vi jo midt i en forundersøgelse af Als-Fyn-forbindelsen”, siger Erik Lauritzen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Erik Lauritzen tilføjer, at Danmark skal have opgraderet Forsvaret.

“Og det er jo ingen hemmelighed, at vi i Sønderborg følte os kørt over, dengang Sergentskolen blev lukket. Nu har vi så nogle styrker på forskellige områder her i Sønderborg og de kan gavne et moderne forsvar”, siger han.

“Og så er det jo glimrende, at Niels Flemming Hansen er forsvarsordfører og jeg er finansordfører. De to ting plejer at følges ad”, siger Benny Engelbrecht.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...