Stenklubben Als inviterer lørdag den 19. november til åbent hus fra kl. 11.00 til 16.00 – og samtidig vil der være loppemarked og udstilling i klubbens lokaler på Sandvej 19 i Svenstrup.
Klubben skriver i en pressemeddelelse, at medlemmerne glæder sig til at vise de besøgende den omfangsrige samling af sten, fossile og mineraler.
Kom og lær lidt om geologi og kom gerne med dine egne fund. Klubbens medlemmer står til rådighed for eventuelle spørgsmål.
Loppemarkedet vil bestå af glas, nips, cd’er, bøger og en masse andet mellem himmel og jord.
Stenklubben Als blev stiftet i 1979 og har i alle år bestræbt sig på at formidle interessen for geologi i nærområdet.
Øen Als har, med sine stenrige strande, altid været et besøg værd. Klubbens ture på Als og kyster i det sønderjyske har været med til at udbygge og berige klubbens samling.

















