Kjeld Stærk stopper på Danfoss – det giver mere tid til byrådspolitik og til familien

Venstremanden Kjeld Stærk. Foto: Ole Kæhler

Venstremanden Kjeld Stærk. Foto: Ole Kæhler

30. marts 2023 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Fremover får Kjeld Stærk, som sidder i Byrådet for Venstre, hvor han er formand for Udvalget for Erhverv og Grøn Vækst mere tid til sit politiske arbejde og til familien. I morgen, fredag, har han været ansat på Danfoss i hele 40 år – og det bliver hans sidste dag på jobbet.

“Jeg fik job som turnusingeniør tilbage i 1982 – kort før Danfoss fyldte 50 år – og få år senere fik jeg mit første lederjob. I det hele er det blevet til 14 stillinger i koncernen – og i ni år var jeg i udlandet”, siger Kjeld Stærk til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Jeg er virkeligt glad for, at jeg har været så meget i udlandet, fordi det gav mig et rigtigt godt indblik i mennesker”, siger han og fortsætter:

“Det har også været helt fantastisk at møde nogle af de allerdygtigste mennesker i verden – både dem, der arbejder i Danfoss og dem i andre virksomheder”.

Kjeld Stærk fortæller, han har været rigtigt glad for at arbejde for Danfoss – og han er også glad for, at Danfoss har haft en rigtig god indtjening.

“Danfoss er jo ejet af Clausen-familien og de giver tilbage til lokalsamfundet – og de stiller høje krav til det, som de bruger penge på. Vi kan se det med Frank Gehry-planen og bliver der bygget ferieresort”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Livet efter Danfoss

Kjeld Stærk har bestemt sig for, hvad det er, han vil bruge sin energi på i Byrådet.

“Mange af mine byrådskolleger kan godt li’ at dele ud og jeg synes, at det at skabe og vækste er spændende. Det passer også ind i mine kvalifikationer, så den del af banen vil jeg koncentrere mig om”, siger han og tilføjer, han også har flere bestyrelsesposter, som han selvfølgelig vil passe. Blandt andet i Mærsk Container og i det lokale firma, Simon Moos.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Jeg selv har fire børn plus to bonusbørn og et par børnebørn og glæder mig til at få mere tid med familien”.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...