Christianslunden – en ‘skovkirkegård’ ved Christianskirken

25. juni 2023 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Det var en glad Henning Jepsen, som er formand for Kirkegårdsudvalget i Christianskirken i Sønderborg, der søndag formiddag kunne sige, at nu kan den nye skovkirkegård tages i brug.

“Ordet skovkirkegård er lige voldsomt nok, så området kommer til at hedde Christianslunden”, sagde han til den skare, som fulgte med ned på kirkegården efter søndagens gudstjeneste.

“Begravelsesmønstrene har ændret sig og langt flere bisættes i urner og det giver mere plads på kirkgården”, sagde han videre.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er plantet egetræer på det område af kirkegården, som nu hedder Christianslunden og i takt med at grave nedlægges, bliver de sidste hække fjernet.

“Egetræerne har fået fat og om 20-30 år begynder området at ligne en lund””, sagde Henning Jepsen og fortalte også, at det har taget seks år at nå dertil, hvor meningsrådet er med Christianslunden.

“Den første ansøgning blev sendt til provstiet i 2017 og efter den kom der rigtigt mange skriverier, men i dag markerer vi ibrugtagning med en andagt”, sagde han og herefter tog sognepræst Henrik Dahlin over.

Artiklen fortsætter under annoncen

Du kan SE BILLEDER HER.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...