Landbrugsstyrelsen skal – på baggrund af ændrede opgaver og faldende bevillinger til Landbrugsreformen – sige farvel til op mod 100 årsværk inklusiv frivillig fratræden.
”Vi er desværre nødt til at afskedige medarbejdere, og det vil kunne mærkes i organisationen. Derfor vil vi i den kommende tid have et stort fokus på at få organisationen og opgaveløsningen tilbage i god gænge så hurtigt som muligt”, siger direktør i Landbrugsstyrelsen, Lars Gregersen.
Landbrugsstyrelsens bevilling falder med ca. 65 millioner kroner fra 2023 til 2024 blandt andet som følge af reducerede ekstra-bevillinger til implementering af den nye landbrugsreform. I tillæg hertil har styrelsen en strukturel merudgift til it, som også medfører behov for tilpasning.
Afskedigelserne sker ikke alene i Augustenborg




















