13 borgmestre beder miljøministeren om at forbyde trawlfiskeri i Lillebælt

17. oktober 2023 Samfund Skrevet af: Ole Kæhler

Borgmester Erik Lauritzen og 12 andre jyske og fynske borgmestre er underskrivere på direkte brev til miljøministeren om hurtigst muligt at forbyde al trawlfiskeri i Lillebælt.

Det vigtige for mig er, at det skal gælde hele Lillebælt og ikke blot en del af det”, siger borgmester Erik Lauritzen til SønderborgNYT.

Iltsvind, billeder af døde havbunde, et faldende antal marsvin og fiskere, der ikke fanger fisk. Hvis dyrelivet ikke skal forsvinde fra Lillebælt, er det nødvendigt at gennemføre et totalt forbud mod trawlfiskeri i hele Lillebælt.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det oplyser TV2 Fyn.

Det mener 13 borgmestre, der alle har kyst ud mod Lillebælt og som i et fælles brev til miljøminister Magnus Heunicke adresserer nødvendigheden i at handle hurtigt.

Borgmestrene peger på, at rapporter udarbejdet af Center for Marin Naturgenopretning viser, at de største presfaktorer, som påvirker miljø- og naturtilstanden i Lillebælt, er næringsstofbelastning fra land, iltsvind samt fiskeri med bundslæbende redskaber.

Artiklen fortsætter under annoncen

‘Der skal arbejdes målrettet med reduktion af næringsstofudledninger fra land, men vi har også brug for et trawlforbud, der kan friholde sammenhængende områder fra fiskeri med bundslæbende redskaber’, står der i brevet.

Ifølge de 13 borgmestre har et forbud mod trawlfiskeri haft positive effekter i andre farvande.

5. juni 2026 112, Augustenborg

Mand truede nabo med økse

5. juni 2026 112

Politiet rykkede den 3. juni klokken 18:23 ud til en adresse på Lykkevej i Hundslev efter en anmeldelse om trusler mellem naboer. Anmeldelsen kom klokken 18:23, efter at en uoverensstemmelse mellem to naboer havde udviklet sig. “Der er umiddelbart noget med, at man går forbi et vindue, hvorefter beboeren giver en fuckfinger. Derefter udvikler situationen […]

Læs mere...