Der bliver mere og mere travlt i Nus

Caroline Lindhardt og Nanna Dierks Schmidt. Foto: Ole Kæhler

Caroline Lindhardt og Nanna Dierks Schmidt. Foto: Ole Kæhler

18. oktober 2023 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Hos Nus i Perlegade er der nu flere medarbejdere end tidlige og det skyldes, der er rigtigt meget at se til -men travlheden kommer ikke til rokke ved kvaliteten

“Vi er madnørder med et meget stort N og den glæde deler vi ud her i Sønderborg, hvor vi bidrager med noget, som byen ellers ikke har haft. Nemlig specielle smagsoplevelser, som er tryllet frem helt fra bunden med de allerbedste råvarer”, siger Caroline Lindhardt, der er ansat som souschef og hun fortsætter:

”Vi er anderledes med vores kvalitet på råvarerne og vi laver den mad, som vi selv synes er spændende.  Vi har også kigget i familiens opskrifter og folk kan bare kontakte os, når de skal have leveret mad til bryllupper, fødselsdage og babyshower – vi er altid friske på en udfordring. Alt kan lade sig gøre og vi er eksperter i at finde de helt rigtige løsninger”.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er  Caroline Lindhardt og  daglig leder Nanna Dierks Schmidt, der går forrest og i alt er der ti ansatte”, siger Nus-ejer Peter Eberle til SønderborgNYT. Han fortæller, at han også selv hjælper til, hvor han kan og hans hustru tager sig af regnskaberne. Når Peter Eberle overtog Nus og nu ejer 100 procent, så var det fordi, han synes godt om stedet.

“Vi ville bevare Nus og fortsætte alt det gode, som vi kendte fra stedet. De superfriske sandwich, hvor brødet er friskbagt, salaten, frisksnittede salat og alle dressinger der er hjemmelavede – og alt i den allerbedste kvalitet”, siger han videre. Målet er fortsat at have et sted, hvor køkkenpersonalet ikke går på kompromis med kvaliteten.

Artiklen fortsætter under annoncen

Peter Eberle fortæller, at det ikke længere mest handler om takeaway, men om kunder, der vil have leveret mad til private selskaber.

“Det med at levere mad til selskaber er virkeligt blevet stort og der er rigtig mange, som allerede har bestilt til konfirmationer i foråret. Der er også solgt rigtig mange julefrokoster. Selvfølgelig kommer der også kunder ind i Nus for at hente sig en sandwich eller en salat, som de kan nyde på stedet eller tage med sig og det er vi rigtig glade for”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Dejlig gårdhave og selskabslokale

Hos Nus er der en gårdhave, hvor der sagtens kan holdes et selskab og det samme kan der i baglokalet. Alle fredage fra den 10. november til den 16. december er det i brug til julefrokostgæster.

“Vi har fået en alkoholbevilling og vi har fået Wohlenberg til at hjælpe med vine. Derudover har vi adskillige specialøl, som jeg selv finder. Det med øl går jeg rigtigt nemlig selv meget op i”, siger Peter Eberle.

Han fortæller, der også er kommet flere virksomheder med i Nus’ frokostordning.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er også gjort rigtigt meget for, at kunderne skal føle sig godt tilpas, når de kommer indenfor og vil sidde og nyde lidt at spise og drikke – og personalet gør deres yderste for, at kunderne går hjem med en god oplevelse.

“Jeg ser gerne, at Nus bliver ved med at være i udvikling og jeg glæder mig allerede til rejsen”, siger Peter Eberle, som synes, at stedet er godt på vej.

Der er investeret en del penge i lokalet og meget andet og det vil tage lidt tid at tjene dem hjem.

“Det heldige er, at jeg ikke skal leve af Nus og skulle det give underskud i en tid, så går det også nok. Men på sigt skal Nus jo gerne kunne løbe rundt”, siger han.

Artiklen fortsætter under annoncen

Peter Eberle driver stadig STRONGIT, et stort konsulenthus i Gråsten, Aarhus og København.

22. juli 2026 DET SKER, Augustenborg, Kultur

Ni kunstnere forvandler KunstPunkt til et farverigt univers

22. juli 2026 DET SKER

Er du på udkig efter en kunstoplevelse i sommerferien, er der god grund til at lægge vejen forbi KunstPunkt i Augustenborg. Fra den 25. juli til den 6. august indtager ni kunstnere fra kunstnergruppen Trapholtmalerne udstillingslokalerne med en alsidig udstilling, hvor både teknikker, materialer og kunstneriske udtryk spænder bredt. Selvom kunstnerne er en del af […]

Læs mere...