Fredag aften meddelte Sønderborg Slot og Brecklings Bogcafé at der er udsolgt til Jussi Adler–Olsen i Riddersalen tirsdag den 7. november kl. 19.00.
Til de der har købt pladser, siger Allan Breckling:
”Kom i god tid – indgangen til slottet bliver lukket, når Jussi Adler-Olsen sætter sig i Riddersalen”.
I anledning af Breckling Bogcafés 10 års jubilæum byder Wohlenberg alle på et glas vin ved ankomsten.
Der kan naturligvis kommet et afbud og vil du skrives på venteliste, så ring til Brecklings Bogcafé på telefon 5240 6616.
Bogcafeen handler om ‘SYV M2 MED LÅS’
“Afdeling Q-serien er vel nok den største serie, der nogensinde er udgivet i dette kære, lille land – hvor alting dog ikke er så rosenrødt, som det ser ud til at være. Med sine krimithrillers har Jussi Adler-Olsen altid været på forkant med den virkelighed, vi lever i og med. En virkelighed som også består af hårrejsende svigt – uhyggeligt magtmisbrug på flere niveauer – bedrag og løgn overfor venner og kollegaer. Og så alligevel med et tvist af humor”, siger bogcafévært Allan Breckling.
“Og nu kom så endelig bind 10 og det afsluttende i Afdeling Q-serie – og modtaget med spænding – og hvis man var i tvivl om, om Jussi Adler-Olsen kunne gennemføre det sidste bind med alle de bolde, der er i luften, så er svaret: Ja det kan han og han har gjort det med SYV M2 MED LÅS. Den er fantastisk velskrevet og sandelig en ægte krimithriller – netop når Jussi Adler-Olsen er bedst. Nu vil jeg ikke fortælle for meget om handlingen, for der venter læserne 541 sider med ren hårrejsende spænding”, siger han.




















