Mange besøgende til åbent hus på Det Blå Gymnasium

Åbent Hus. Pressefoto

Åbent Hus. Pressefoto

10. januar 2024 Uddannelse Skrevet af: Ole Kæhler

Tirsdag aften havde Det Blå Gymnasium inviteret til åbent hus for grundskoleelever, der snart skal vælge ungdomsuddannelse, og deres familier. Da rektor Joern Radzio bød velkommen var de 500 pladser i auditoriet næsten fyldt op, skriver gymnasiet.

Arrangementet var båret af en kæmpe indsats fra elever og undervisere. Næsten 100 af gymnasiets elever havde valgt at bruge aftenen på at være vært for et par familier, som de viste rundt og fortalte om dagligdagen på skolen.

Rundvisningen gik blandt andet til skolens Tech Lab, elevkælder, idrætslokale og gaming-lounge. I klasselokalerne stod underviserne klar til at fortælle om de forskellige samfundsvidenskabelige, sproglige og økonomiske fag, og i vandrehallen var der bazar med forfriskninger og mulighed for at høre om adoptionsvirksomheder, studieretninger, elevudvalg, elitesportsordning og praktikophold i udlandet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Rektor Joern Radzio glæder sig over, at så mange unge tager Det Blå Gymnasium med i deres overvejelser, når de skal vælge ungdomsuddannelse og siger:

”Tak til alle gæsterne for besøget og vores elever og undervisere for at stille sig selv til rådighed. Jeg fornemmede, at de havde mange gode snakke, som nok godt kunne føre til, at de så hinanden igen efter sommerferien”.

Hvis man ikke havde mulighed for at deltage i åbent hus, kan man altid booke tid til et besøg eller en samtale med en studievejleder på Det Blå Gymnasiums hjemmeside, blaagym.dk.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...