Genforeningen: Der er afstemningsfest i Lysabild Klubhus

Valgplakater fra optakten til folkeafstemningen. Foto: Ole Kæhæler

Valgplakater fra optakten til folkeafstemningen. Foto: Ole Kæhæler

23. januar 2024 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Traditionen tro, nu i hele 104 år, holdes der i Lysabild Sogn en fejring af genforeningen, hvor vi fik Sønderjylland tilbage til Danmark. Fejringen finder sted i Klubhuset torsdag den 15. februar.

Om Den Store Krig og om Fridas og Johannes’ liv i den svære tid, hvor han bliver indkaldt som soldat i tysk uniform, er der netop udgivet en bog. Den skildrer Johannes’ lidt usædvanlige vej gennem de fire krigsår, skriver arrangørerme

Først som vagtmand på vadehavskysten, men senere beskæftiges han med alt, hvad angår motorer. Det ender med, at han som eneste dansksindede soldat i den tyske hær får papirer på sine uddannelser. Han tilbragte de sidste 1½ år som flymotormekaniker.

Artiklen fortsætter under annoncen

Dog slaphan ikke for den hårde soldatertjeneste. Han måtte deltage i den blodige invasion af Belgien, og senere oplevede han vilde ting på slagmarkerne i Frankrig.

Hjemmefronten i Sundeved får også sin omtale, og efter at Johannes mirakuløst har overlevet krigen og i 1918 er vendt tilbage til et normalt liv, hører vi om tiden op til 1920 med Genforeningsfester og om kongelige besøg på egnen. Det er forfatteren Hjørdis Faaborg fra Nordals, som har udgivet denne bog.

Den er så nok et bidrag til historieskrivningen om de dansksindedes forhold under tysk herredømme. Tankevækkende, at fortidens krigsmetoder gentog sig såvel under 2. verdenskrig og nu også med mange ligheder i de aktuelle og absurde krige, vi i dag er vidner til.

Artiklen fortsætter under annoncen

Kom til en spændende aften med sang, foredrag og dertil kaffebord med tårt.

Alle er velkomne. Entré kr. 50 inkl. kaffebord.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...