Haus Üger – designertæpper og andet fra lokal frisør og designer

Trine Krüger foran sit eget tæppe. Foto: Ole Kæhler

Trine Krüger foran sit eget tæppe. Foto: Ole Kæhler

10. august 2024 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Der gik ikke mange uger fra åbningsdagen inden designer Trine Krüger udvidede sin butik, der ligger på hjørnet af Perlegade og Jernbanegade.

“Jeg sælger blandt andet tæpper, som jeg selv designer og det går så godt, jeg måtte have mere plads, så jeg kan vise dem frem for kunderne”, siger Trine Krüger til SønderborgNYT og tilføjer, at hun var en anelse nervøs ved at udvide.

“Men det viste sig at være det helt rigtige. Nu kommer her flere kunder og det er blandt andre gæster fra Hotel Alsik, der kigger indenfor”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Butikken, Haus Üger, er åben torsdag, fredage og lørdage. De øvrige dage passer Trine Krüger sin frisørsalon på Vimmelskaftet i Høruphav.

“Indtil videre har jeg alene solgt mine egne designs, men jeg overvejer også at tage nye mærker, som passer ind. Jeg har et nyt tøjmærke i tankerne og også lys og håndtasker”, siger hun og fortæller, at når hun selv besøger andre byer, så synes hun, det er dejligt at opleve unikke butikker med et udvalg, som man ikke ser andre steder.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hos Haus Üger er der også puder og nogle farvede ringe.

“Ringene kan bruges som håndklædeholdere og også til toiletpapiret. De gi’r lidt farve til badeværelset”, siger Trine Krüger.

Haus Üger har også en hjemmeside, hvor der kan bestilles designervarer.

“Jeg sælger også i Norge og Sverige – og via en agent er jeg på vej til Belgien, Holland, Irland og andre lande – og butikken her i Sønderborg er stor nok til, at den kan bruges som showroom, hvor der kan tages fotos af mine forskellige designs”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Her er der billeder fra Haus Üger.

4. juni 2026 Erhverv, Sønderborg

Hun startede på gulvet i Sønderborg – nu skal hun lede hele varehuset

4. juni 2026 Erhverv

Når kunderne efter sommerferien møder den nye varehuschef i Bilka Sønderborg, bliver det et gensyn med et velkendt ansigt. Fra 1. juli tiltræder Maria Oldager som ny varehuschef, hvor hun overtager posten efter Palle Løgstrup, der tidligere på året skiftede til Bilka Esbjerg. For Maria Oldager bliver det samtidig et comeback til den by, hvor […]

Læs mere...