Kontaktudvalget For De Militære Traditioner i Sønderborgområdet deltager på søndag i mindehøjtidelighed i Holm på Nordals på 81 årsdagen for tabet af en flybesætning fra Royal Air Force.
Mindehøjtideligheden gennemføres i mindelunden på Hellesøvej i morgen, søndag, klokken 10.
Kontaktudvalget har tidligere deltaget ved mindestenen i Holm, blandt andet helt tilbage til 17. august 1993 hvor mindestenen blev indviet.
Mindearrangementet er nu blevet et fast punkt på Kontaktudvalgets årsplan, der indeholder hele 16 mindehøjtideligheder.
Flyet der blev skudt ned, en Avro Lancaster mk. III, var en del af en angrebsstyrke på 597 bombefly der natten til den 18. august 1943 var sat ind mod raketforsøgsstationen Peenemünde. Stedet der var udviklingscenter for de tyske VI og V2 bomber.
Togtet den nat udrettede dog kun ringe skade på udviklingscenteret, og det lykkedes 203 tyske natjagere at skyde 40 bombemaskiner ned og beskadigede 32 i svær grad, skriver kontaktudvalget.
Flyet blev skudt ned af en tysk natjager, en Messerschmidt bf110G4, ført af den tyske natjagerpilot Oberleutnant Hans Meissner, og flyet styrtede i havet ved Hellesø kl. 02:54. Meissner nedskød fly nummer to ved Barsmark og kl. 03:11. det tredje ved Ustrup.
Alle er velkommen til at møde op på Hellesøvej i Holm i morgen, søndag, hvor vi indleder kl. 10:00.

















