På søndag er der Krea-messe i Sydjysk Sparekasse Skansen og der kan gæsterne mellem klokken 10 og 16 opleve en masse udstillere, som viser deres kunsthåndværk frem. Er du en kreativ sjæl, så er der masser af gode oplevelser at hente.
“Den er igen blevet populært at være kreativ og selv skabe nogle ting – uanset om man strikker eller måske drejer keramikvaser. Mange nyder at arbejde tredimensionelt, se trøjen eller vasen træde mere og mere frem”, siger Torben Borg fra TB Markeder, der står bag Krea-messer i hele landet.
“Så er du selv lidt af en skaber, så glæd dig til masser af lækre materialer, gode tilbud, og spændende workshops, hvor du kan lære nye teknikker eller finde inspiration til dit næste projekt.Og tag bare børnene med. De kan slippe fantasien fri ved flere gratis KREA-borde”.
I de seneste år har den populære messe været i Augustenborg-hallerne.
“Men nu rykker vi til Sønderborg, så endnu flere er tæt på messen og få en dag fyldt med magisk håndværk og inspirerende oplevelser, der får kreativiteten til at blomstre”, siger Torben Borg.















