Læserindlæg: Socialdemokraterne udvikler – Venstre afvikler

Arkivfoto

Arkivfoto

22. september 2014 Debat Skrevet af: Ole Kæhler

Partimedlem Bjørn Allerelli, Socialdemokraterne, skriver:

I det følgende vil jeg gerne beskrive den tydelige forskel på socialdemokraternes politik og Venstres. Der er ikke så meget andet at sige end: Døm selv.

I Sønderborg Byråd snakkede Venstres Karsten Schøn ved 1. behandlingen med stor overbevisning om sin, og dermed vel Venstres, bekymring for de sårbare børn i den inkluderende skole. Socialdemokraterne afsætter i budgettet ekstra ca 3 mio årligt til nye indsatser for disse børn og for de lidt ældre børn med problemer.

Artiklen fortsætter under annoncen

Venstre nævner det ikke og der er ikke flere penge. Tværtimod foreslår de udefinerede nedskæringer på ca 260 mio kr – udover Socialdemokraternes Effektiviseringsstrategi.  Venstres nedskæringer kan ikke realiseres uden, at der skæres på de store områder: Børn, ældre og handicappede.

Både Venstre og Socialdemokraterne er enige i, at indsatserne på erhvervsområdet, beskæftigelsesindsatsen i Jobcenteret og de mange investeringer må betyde, at vi får vendt den kraftige befolkningsnedgang. Venstre kalkulerer altså – som Socialdemokraterne – med et lidt mindre fald i befolkningstallet og dermed flere indtægter. Problemet er, at Venstre foreslår at sætte investeringerne i stå. De vil Havneprojektet men de mangler 37 mio kr til havneinvesteringer i forhold til det Socialdemokraterne afsætter.De sletter Havnepromenaden.

Artiklen fortsætter under annoncen

De vil tiltrække uddannelser og studerende, men de afsætter ikke engang en enkelt krone til at gøre det for.
De grønne områder veje, stier, fortove og offentlige toiletter lider stadig under tidligere nedskæringer foretaget af den tidligere TMU-formand Peter Hansen, Venstre.

Alligevel foreslår Venstre nye nedskæringer på driften på 32 mio konkret på det tekniske område og Vej OG Park.

Hertil kommer selvfølgelig Teknisk Udvalgs andel af de før omtalte 260 mio kr.

Venstre peger på DI´s rangliste vedr erhvervslivets vurdering af Sønderborg kommune. Venstre siger de vil vækst, ligesom Socialdemokraterne, men Venstre afsætter ingen penge til erhvervsfremmearbejdet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Begge partier ønsker fjernelse af dækningsafgiften i forslaget, men ingen penge fra Venstre til Erhvervsudvalgets arbejde, ingen midler til iværksætteri (1,8 mio pr år), ingen medlemsskab af “Clean” (organisationen, der understøtter udviklingen for de virksomheder, vi har så mange af inden for grøn teknologi).

Socialdemokraterne lægger op til 6,6  mio kr investeringer i vores lufthavn, til gavn for virksomheder i og omkring lufthavnen. Venstre kalkulerer med at spare en del penge ved at outsource lufthavnen  På den lange bane, ser det ikke ud til at Venstre vil en fast forbindelse mellem Als og Fyn. Ihvertfald fjerner de alle de midler der er afsat til undersøgelser i den forbindelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det antages, at Venstre mener, at der kan spares – 260 mio – ved også at omstrukturere.

Socialdemokraterne afsætter 10 mio kr til en vedtaget sammenlægning af to børneinstitutioner til én ny i Ulkebøl. Venstre mener det må være gratis når de ikke sætter penge af.

Venstre foreslår at fjerne yderligere 15 mio kr anlægskroner på daginstitutionsområdet og på det sociale område (værksteder og botilbud).

Budgetforslag i Sønderborg og finansloven på Christiansborg ligner hinanden. Venstre vil skattelettelser og finansierer det med nulvækst= nedskæringer.  Venstre i Sønderborg vil dele 80 mio ud i skattelettelser, 18 mio dækningsafgift til erhverslivet og ca 20 mio i mindre SFO betaling. Det finansieres ved udefinerede nedskæringer for 260 mio.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...