Klippe-klistre-hygge som optakt til ProMusica-koncert

Arkivfoto: Ole Kæhler

Arkivfoto: Ole Kæhler

20. november 2024 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Søndag slår Koncertsalen Alsion og ProMusica sig sammen for at invitere hele familien til en rigtig god omgang julehygge.

Arrangementet starter klokken 13.30, hvor der i Café Alsion er gjort klar til klippe-klistre af al den julepynt, man har lyst til at lave. Den færdige pynt kan man enten hænge på juletræet i foyeren eller tage pynten med hjem.

Café Alsion sørger for familievenlige priser på æbleskiver og alkoholfri æblegløgg, sådan alle kan være med og mens folk klipper, fletter og klistrer, vil musikere sørge for musik. Karla Julenisse, som mange børn kender fra hendes arbejde som børnebibliotekar på Sønderborgs børnebibliotek, fortæller julehistorier.

Artiklen fortsætter under annoncen

Klokken 14.30 åbner dørene til koncertsalen, og alle er nu velkomne til at pynte koncertsalens juletræer.

Klokken 15 har ProMusicas musikere lagt et familievenligt juleprogram med kendte juletoner og mulighed for fællessang. Den del vil vare cirka en halv time.

I koncertpausen dukker Julemanden op i foyeren, hvor man kan tage en selfie med ham. Og hvem ved, måske har lidt overraskelser med til de allermindste? Her er børnefamilier velkomne til at gå hjem, hvis de mindste ikke er så meget til klassisk musik, skriver symfoniorkestret.

Artiklen fortsætter under annoncen

Efter pausen er ProMusica nemlig tilbage i vante rammer. Her står programmet blandt andet på 2. sats fra Sibelius’ violinkoncert, 2. satsen fra Mozarts 5. violinkoncert i A-dur samt et klaversolostykke.

Der er gratis entrè til både klippe-klistre-hyggen og til koncerten.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...