Ingen skøjtebane i Sønderborg: Politiske prioriteringer lægger projektet på is

Ingen udsigt til skøjtebane foreløbig: Arkivfoto: Ole Køhler

Ingen udsigt til skøjtebane foreløbig: Arkivfoto: Ole Køhler

30. november 2024 Politik Skrevet af: Sissel Vinther

Det er nu tre år siden, sønderborgerne sidst kunne støve skøjterne af og glide af sted på den lokale skøjtebane og lige nu ser det sort ud for de skøjteglade sønderborgere, der må nøjes med at drømme om blank is og hyggelige vinteraftener. Bæredygtighed og et stramt budget har lagt planerne om at få skøjtebanen tilbage på is. Det forklarer formanden for Teknik, By og Boligudvalget, Kirsten Bachmann:

“Den tidligere bane var nedslidt og kunne ikke længere bruges. Hvis vi skal etablere en ny bane, skal den være bæredygtig både økonomisk og miljømæssigt, og det kan koste op mod 20 millioner kroner. Det er en stor investering, vi ikke har haft mulighed for at prioritere,” siger udvalgsformanden til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

De seneste års økonomiske udfordringer har også haft betydning for beslutningen. Kirsten Bachmann understreger, at det ikke giver mening at spare på områder som ældreplejen for derefter at bruge penge på en skøjtebane: “Derfor har vi valgt ikke at gå videre med projektet lige nu.”

Det er Teknik, By og Boligudvalget der har ansvaret for at finde en løsning på en ny skøjtebane, men ifølge Kirsten Bachmann er der andre projekter, der er blevet prioriteret – bl.a. oprydning efter stormfloden, byudvikling og etablering af legepladser og disse projekter har forsinket arbejdet med at undersøge mulighederne for en ny bane. Dog er der et lille lys i vintermørket:

Artiklen fortsætter under annoncen

“Et andet fokus, vi har, er, at unge mellem 10 og 16 år mangler fritidsaktiviteter i bylivet. Derfor vil det blandt andet være fordelagtigt at overveje en løsning, der ikke kun kan bruges som skøjtebane om vinteren, men som også kan fungere som en helårsfacilitet. Det tager tid at udvikle sådan et projekt,” siger Kirsten Bachmann til SønderborgNYT.

Udvalgsformanden forventer, at spørgsmålet om skøjtebanen bliver en del af valgkampen næste år, hvor økonomien og fremtidige investeringer skal diskuteres.

Artiklen fortsætter under annoncen

Sidst sønderborgerne kunne få is under skøjterne var i sæsonen 2021/2022. Dengang havde banen et strømforbrug på knap 200.000 kroner. Forbruget var dog lavere end normalt, fordi banen var indskrænket til 2/3 af sin normale størrelse på grund af renoveringen af Havnekontoret ved siden af. Det normale strømforbrug har i andre sæsoner ligget på omkring 240.000 kroner.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...