Er dit barn gået kold i læsningen, og er læselysten helt forsvundet? Så kan et forløb med en læsehund være vejen frem. Biblioteket Sønderborg introducerer de to søde og dygtige læsehunde, Buddy og Dee Dee, der er uddannet gennem Fonden for Socialt Ansvar. Sammen med deres ejere, Hanne og Karen, er de klar til at støtte læseudfordrede børn i Sønderborg Kommune.
En læsehund er en venlig og børneglad hund, der skaber tryghed og ro, hvor barnet kan læse højt uden frygt for fejl eller kritik. Hunden lytter tålmodigt og opmærksomt, og det særlige samspil giver en anderledes og positiv læseoplevelse. Mange børn oplever, at selvtilliden vokser, og at læselysten vender tilbage.
Børnebibliotekar Karla Dons Jensen, der er tovholder på projektet, fortæller i en pressemeddelelse: “Vi ved, at mange børn kæmper med læseglæden, og jeg håber, at de her fantastiske søde hunde kan bidrage til at skabe nogle gode læsestunder.”
Forløbet med læsehundene varer seks uger og er målrettet børn, der har brug for ekstra støtte og motivation til at læse. Lyder det som noget for dit barn, kan du læse mere på bibliotekets hjemmeside eller eller deltage i infomødet den 9. januar 2025 fra kl. 17.00-17.30 på Biblioteket Sønderborg, niveau 3, lokale M3.3.



















