Foredrag med Helle Fly Mattesen: Kræften var en gave

Helle Fly Mattesen fortæller om sit kræftforløb. Pressefoto

Helle Fly Mattesen fortæller om sit kræftforløb. Pressefoto

DET SKER Skrevet af: Sissel Vinther

Helle Fly Mattesen deler sin personlige fortælling om brystkræft, om at stoppe op og finde en ny vej i livet, når hun onsdag den 5. marts klokken 19:00 gæster FOF Sønderjylland i Multikulturhuset i Sønderborg.

“Jeg blev nødt til at tage ansvar for mit behandlingsforløb og være i det nu, der var. Det var ikke en kamp, men en overgivelse. Fra jeg fik diagnosen, var mit fokus på, hvad jeg skulle lære af det. Jeg begyndte at se min kræft som en gave og besluttede mig for at pakke den ud”, forklarer Helle Fly Mattesen i en pressemeddelelse fra FOF Sønderjylland.

Artiklen fortsætter under annoncen

I foredraget deler hun sin rejse fra en travl hverdag som selvstændig ejendomsmægler til et liv som coach og helhedshealer.

Hun fortæller om, hvordan hun fandt styrken i sin spiritualitet, hvordan hun aldrig var i tvivl om, at hun ville blive rask, og hvordan hun i dag ser tilbage på sygdommen som noget, der gav hende en ny indsigt i livet.

Hun ved godt, at det kan provokere nogen, når hun siger, at kræften var en gave, men hun håber, at foredraget kan give tilhørerne indsigt i, hvorfor hun ser det sådan.

Artiklen fortsætter under annoncen

Foredraget finder sted onsdag den 5. marts klokken 19:00 til 21:00 i Multikulturhuset i Sønderborg. Billetter kan købes via FOF Sønderjylland.

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

4. juni 2026 DET SKER, Erhverv, Nordborg

Brand- og redningsevent med hverdagens helte, politihunde og bamsehospital

4. juni 2026 DET SKER

Hele familien kan opleve et bamsehospital og møde hverdagens uniformerede helte, når Universe inviterer til en dag fyldt med action, i forbindelse med at de afholder deres store brand- og redningsevent. Det sker lørdag den 6. juni i Universe Science Park. Til eventet kan man møde brandfolk, ambulancereddere og politibetjente og få en snak med […]

Læs mere...