Læserindlæg: Studiebyen Sønderborg er mere end bare boliger for de unge

Midlertidige studieboliger. Arkivfoto

Midlertidige studieboliger. Arkivfoto

21. februar 2025 Politik Skrevet af: Redaktion

Didde Lauritzen, Sundhedsudvalgsformand og  medlem af økonomiudvalget for Socialdemokratiet, skriver

Læserindlæg: Studiebyen Sønderborg – et skridt mod bedre boliger for alle unge.

I byrådet arbejder vi målrettet på at finde placeringer til både midlertidige og, helst, varige studieboliger for de mange studerende, der strømmer til Sønderborg. Byrådets langvarige strategi for at udvikle studiebyen bærer nu frugt.

Det er en opgave som har og skal have høj prioritet hvis vi vil fortsætte den positive udvikling og sikre veluddannet arbejdskraft til de lokale virksomheder.

Artiklen fortsætter under annoncen

Men.. I Socialdemokratiet ønsker vi også at arbejdet skal favne flere billige ungdomsboliger.

For det første til de unge, der drømmer om at flytte hjemmefra og tage skridtet mod selvstændighed i forbindelse med deres ungdomsuddannelse, erhvervsuddannelse eller læreplads/arbejde.

For det andet, mener vi at der er behov for bedre tilbud til de unge som har brug for at komme væk hjemmefra tidligt, fordi de står over for udfordringer i familien eller andre sociale forhold. Det kan i nogle tilfælde være den løsning der skaber bedre trivsel og fastholder en ung i uddannelse eller job- men det kan også være svært og kræve hjælp og støtte.

Artiklen fortsætter under annoncen

Derfor har jeg selv og Socialdemokratiet en ambition om at vi arbejder med at etablere flere ungdomsboliger og gerne integrerer ungdomsboliger i nogle af planerne for de nye studieboliger.

Ungdomsboliger med mulighed for sociale viceværter, gode fællesskaber og kommunal støtte til dem, der har brug for det.

Lad os sammen skabe et bedre fundament for alle kommunens unge.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

4. juni 2026 Uddannelse, Sydals

Elever fra Hørup fejrede Grundloven med stor fest

4. juni 2026 Uddannelse

Der var både rap, teater, sang og quiz på programmet, da eleverne på mellemtrinnet på Hørup Centralskole fejrede årets Grundlovsfest og viste, hvad de havde arbejdet med i ugerne op til. Eleverne havde sat sig ind i Grundloven og dens betydning, og på selve festdagen stod klasserne selv for forskellige indslag. Nogle elever tog også […]

Læs mere...