Foråret har meldt sin ankomst og i takt med at lærken synger, og stærene vender hjem fra deres vinterrejse, har en af forårets smukkeste budbringere nu også gjort sin entré – anemonen.
Det lune solskinsvejr har lokket de første anemoner frem i Avnbølsned og her er de små hvide blomster sprunget ud i en solbeskinnet grøftekant og vidner om, at vi går en lysere tid i møde.
Naturcenterleder og naturvejleder Andreas Hermann hos Naturvejlederne i Sønderborg, har i flere år fulgt anemonernes blomstring, og anemonerne i Avnbølsned er blandt de første i Danmark til at hilse foråret velkommen.
I år sprang de første anemoner ud i dag den 4. marts 2025, hvilket vidner om et lidt senere, men stadig smukt forår. Det er også Andreas Hermann, der har sendt den gode nyhed og det flotte billede af anemonerne. Den store variation i anemonens udspring afspejler det omskiftelige danske forårsvejr, men én ting er sikkert – når anemonen blomstrer, er vinteren for alvor på retur.
Så tag et smut ud i skoven, nyd solen i ansigtet og glæd dig over, at foråret er her. Snart vil skovbunden være fyldt med de fine hvide blomster, fuglene vil kvidre endnu højere, og dagene vil blive endnu længere.
Velkommen forår – vi har ventet på dig!



















