I takt med at kommunalvalget nærmer sig, stiller flere unge kandidater op for at præge den politiske dagsorden – en af dem er 23-årige Timm Bøttger fra Socialistisk Folkeparti (SF). Han ønsker at være den unge stemme i Sønderborg Byråd og kæmpe for bedre forhold for de unge i kommunen.
For Timm Bøttger er det afgørende, at unge ikke blot bliver betragtet som dem, der en dag skal tage over – men som en aktiv del af nutiden.
“Vi har brug for et byråd, der ikke bare lytter til de unge, men også handler på deres vegne. Unge i Sønderborg fortjener at få indflydelse på de beslutninger, der bliver truffet i vores kommune. Vi skal ikke vente 10-20 år på at få en stemme – vi er her nu”, siger Timm Bøttger.
Timm Bøttger mener, at mange unge i dag oplever, at de ikke bliver hørt nok i den politiske debat. Han ønsker at ændre den opfattelse ved at bringe de unges perspektiver direkte ind i byrådsarbejdet og et af de områder, Timm brænder mest for, er kultur og fællesskab.
“Sønderborg skal være en by, hvor unge ikke kun bor, men trives. Vi skal have et bredt kulturtilbud, hvor unge kan finde fællesskab og udvikle sig – både personligt og professionelt”, forklarer han og understreger, at flere initiativer inden for musik, kunst og sport kan være med til at skabe et mere levende bymiljø for unge.
Udover kulturen ser han også bæredygtighed som en af sine mærkesager.
“Grøn transport er en af de helt store udfordringer, vi skal tage fat på. Bedre cykelstier og bæredygtige transportmuligheder skal være en naturlig del af hverdagen – ikke en luksus. Vi skal gøre det nemt og sikkert for unge at vælge cyklen frem for bilen”, siger Timm Bøttger.
En anden vigtig pointe for den unge SF’er er, at udviklingen ikke kun skal foregå i de større byer i kommunen.
“Mindre byer bliver ofte overset, når der tales om udvikling. Men vi skal sikre, at alle unge, uanset om de bor i Sønderborg eller i en mindre by, har adgang til gode kultur- og fritidstilbud samt ordentlig infrastruktur. Det handler om at skabe lige muligheder”, pointerer Timm Bøttger.
Men hvordan ser han sine egne chancer for at blive valgt ind i byrådet?
“Jeg tror på, at hvis vi unge står sammen, kan vi skabe forandring. Der er allerede mange engagerede unge i kommunen, og jeg håber, de vil bruge deres stemme – ikke kun ved at stemme på mig, men generelt ved at engagere sig i politik og i deres lokalområde”, siger han.
For Timm Bøttger er det tydeligt, at politik ikke kun handler om at få en plads i byrådet – det handler om at gøre en reel forskel:
“Jeg stiller op, fordi jeg vil være den stemme, unge kan spejle sig i. Vi skal tage del i beslutningerne, der former vores fremtid – og det starter nu”, afslutter han.
Udover at stille op til kommunalvalget er Timm Bøttger også Folketingskandidat for SF.





















