I dag blev det første spadestik taget til en ny legeplads ved Multikulturhuset i Sønderborg. Legepladsen skal skabe et attraktivt byrum med plads til både leg, samvær og aktivitet for børn og voksne.
Projektet er et samarbejde mellem Sønderborg Kommune og Fabrikant Mads Clausens Fond, der begge ønsker at skabe et område, hvor børn kan udfolde sig fysisk, samtidig med at voksne kan opholde sig i rolige omgivelser. Legepladsen placeres strategisk ved Multikulturhuset og børnebiblioteket for at fungere som et naturligt samlingspunkt for lokale borgere og gæster.
Ved arrangementet holdt Kirsten Bachmann, formand for Teknik-, By- og Boligudvalget, og Didde Lauritzen, formand for Sundhedsudvalget, taler om projektets betydning og Christina Clausen, formand for Fabrikant Mads Clausens Fond, fortalte også om fondens begrundelse for at støtte projektet.
Legepladsen forventes at stå færdig i sidste kvartal af 2025, men ifølge Didde Lauritzen kan projektet meget vel blive afsluttet tidligere, fortæller hun til SønderborgNYT.
“Vi har sat slutningen af året som mål, men der er elastik i metermål, så vi kan tilpasse os, hvis der opstår forsinkelser. Men jeg tror faktisk, vi allerede kan være klar i september”.
Placeringen tæt ved vandet har krævet særlige hensyn. Kirsten Bachmann fortæller, at området bliver vandsikret, og der er samtidig skabt trygge rammer, så børn kan lege sikkert tæt på vandet. Legepladsen er designet til at inspirere børnene til aktiv leg og bevægelse, samtidig med at forældre kan føle sig trygge.
Udover legepladsen i Sønderborg arbejdes der også på lignende byrum i andre dele af kommunen. I Nordborg er en ny legeplads allerede under udvikling, og der ses på muligheder for at skabe samlingspunkter for både børn, unge og voksne.
“For eksempel efterspørger de unge mere afskærmende områder, hvor de kan være sammen uden at føle sig overvåget”, fortæller Didde Lauritzen.
Christina Clausen fra Fabrikant Mads Clausens Fond forklarer, at fonden valgte at støtte projektet, da det falder i tråd med fondens vision om at styrke fællesskab og trivsel i lokalområdet:
“Vi håber, at denne legeplads bliver et naturligt samlingspunkt, hvor familier kan mødes, og hvor børn kan få en aktiv pause fra skærmen”, sagde Christina Clausen og tilføjede en personlig anekdote:
“Da jeg viste min søn plantegningerne til legepladsen, spurgte jeg ham, om han kunne forestille sig at lege der og hans svar var bare: JA, NU!”.



















