Lørdag den 5. april 2025 klokken 12:00 – 13:00 inviterer Café Alsion til fællessang og hyggeligt samvær, når april måneds CaféSang løber af stablen – denne gang med besøg af Peder Damgaard.
Peder Damgaard, der til daglig er direktør for BoligSyd i Aabenraa og tidligere forstander for Gråsten Landbrugsskole, har en stor kærlighed til Højskolesangbogen. Han vil tage os med på en musikalsk rejse gennem både elskede klassikere og mindre kendte perler fra sangbogen. Der er klaverakkompagnement til alle sange, så alle kan trygt være med – også selvom man ikke kender alle melodierne på forhånd og alle er velkomne.
Højskolesangbøger kan lånes på stedet, men medbring gerne din egen, hvis du har én. Arrangementet er gratis, og det hele foregår i de hyggelige omgivelser i Café Alsion.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.


















