Sønderborg Lufthavn har for alvor medvind. I april steg passagertallet med hele 10 procent, og samlet set er væksten fra januar til april 2025 på 14 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
Fra januar til og med april 2025 har 17.625 rejsende benyttet Sønderborg Lufthavn og en del af fremgangen skyldes, at lufthavnen i sommeren 2025 har afgange ud i verden alle ugens dage – mod tidligere, hvor der kun var offentlig trafik seks ud af syv dage.
”Vi kan se en øget trafik på vores hjemmeside, hvor interesserede er inde og kigge på de rekordmange charterdestinationer, som udbydes fra Sønderborg i 2025. Det øgede udbud af rejser fra Sønderborg, sammen med større interesse i at flyve til og fra København, giver os en forhåbning om at 2025 bliver et rigtig godt år for Sønderborg Lufthavn”, siger Jákup Sverri Kass, direktør i Sønderborg Lufthavn, i en pressemeddelelse.
Og 2025 ser allerede lovende u.
Passagervæksten på ruten med Alsie Express til København fortsætter, og charteraktørerne er kommet godt fra start. Gislev Rejser har i samarbejde med Alsie Express sat deres ATR72 i luften, mens Neubauer Reisen har indgået samarbejde med Smartwings, der opererer med en Boeing 737-800 direkte fra Sønderborg.




















