Sønderborg Sommer Revy Show 2025 løber af stablen den 23. maj med en stjernespækket forestilling. Lørdag aften var hele revyholdet samlet på Hotel Sønderborg Strand, hvor de fejrede, at holdet var ankommet til Sønderborg.
Et særligt indbudt publikum fik en smagsprøve på, hvad man kan forvente af årets sommerrevy – herunder præsentationen af årets revygin og et forrygende nummer, hvor Amalie Dollerup optrådte med en humoristisk sang om ’mojn’, som publikum kan glæde sig til at opleve i forestillingen.
“Det går rigtig godt. Der har været en del at holde styr på, men nu er det tid til at få det hele på plads. Vi har spillet begge afdelinger igennem, og det har givet os en god idé om, hvad der virker, og hvad vi måske skal ændre lidt på. Vi har haft en masse sjove prøver, og nu handler det bare om at få finpudset de sidste detaljer, så vi er klar til at optræde for publikum”, siger Kim Ace Schjerlund, der glæder sig over, at der allerede er solgt over 10.000 billetter – hvilket har betydet, at årets sommerrevy er blevet udvidet med flere spilleaftener.
Amalie Dollerup fortæller til SønderborgNYT, at hun har fået en god fornemmelse af Sønderborg og har besøgt byen flere gange – blandt andet til juleshows og koncerter. Hun husker også et besøg som 12-årig, da hun deltog i ‘Bølle-Bob’.
“Mit liv har været fyldt med rejser til mange sjove steder, men det har virkelig været fantastisk at komme tilbage til Sønderborg. Jeg føler mig godt tilpas her, og det er dejligt at få lov til at arbejde i byen”, siger Amalie Dollerup og tilføjer, at hun valgte at sige ja til at deltage i revyen, fordi det giver hende mulighed for at kombinere arbejdet med tid sammen med familien.
“Det betyder rigtig meget for mig, at vi kan have en sommer her – både min mand Andreas og vores søn. Tidligere har jeg sagt nej til at være med i revyer, fordi det ikke kunne hænge sammen med familielivet, men denne gang passer det perfekt”, siger hun.
Sønderborg Sommer Revy Show spiller på Sønderborg Teater fra den 23. maj til den 5. juli 2025. Billetter kan købes på revyens hjemmeside.




















