Tobias Brus Mikkelsen fra Dansk Folkeparti til Didde Lauritzen: Det handler om fair vilkår for alle

DF’s Tobias Brus Mikkelsen vil sikre lige vilkår for ungdomspartier

DF’s Tobias Brus Mikkelsen vil sikre lige vilkår for ungdomspartier

19. maj 2025 Politik Skrevet af: Michael Kjær

Debatten om, hvorvidt kommunale støttekroner bør bruges på arrangementer med politisk slagside, fortsætter i kølvandet på et kritisk læserindlæg fra Tobias Brus Mikkelsen, byrådskandidat for Dansk Folkeparti, der tidligere har stillet spørgsmålstegn ved den kommunale støtte til Ankersminde Festival – en festival med bånd til Socialdemokratiets ungdomsorganisation, DSU.

Artiklen fortsætter under annoncen

Tobias Brus Mikkelsen præciserer dog, at hans kritik ikke er rettet mod Ungdomsrådet i Sønderborg som sådan – tværtimod roser han arbejdet og slår fast, at han selv har erfaring fra Ungdomsrådet i Skanderborg. Men han peger på en ‘politisk skævvridning’ i de aktiviteter, der bliver støttet med offentlige midler.

”Det er ikke en kritik, jeg slynger ud uden grund – som det ellers fremstår i det modsvar, jeg har fået fra Didde Lauritzen”, siger  han til SønderborgNYT og henviser til Didde Lauritzen fra Socialdemokratiet, der i et interview søndag aften har afvist kritikken.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Didde Lauritzen siger, at Ankersminde Festival ikke er en DSU-festival eller politisk i sin karakter – og at det ikke kun er socialdemokrater, der deltager. Men i mit oprindelige læserbrev nævnte jeg netop, at fagforeninger og partipolitiske aktører er en del af dette – og det er og bliver i mine øjne en kampagne for at rekruttere flere medlemmer til DSU”, mener Tobias Brus Mikkelsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Didde Lauritzen forsvarede Ungdomsrådets støtte til festivalen med, at formålet er at styrke unges demokratiske engagement – og at festivalen ikke er partipolitisk. Men ifølge Tobias Brus Mikkelsen stemmer det ikke overens med indholdet i festivalens program.

Han fremhæver flere elementer fra Ankersminde Festival 2022, blandt andet workshops om politiske emner, bannermaling med kampagneslogans og en afsluttende ‘arbejdersangaften’ med DSU-sange.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Fra programmet fremgår det, at der på Ankersminde Festival i 2022 er forskellige workshops på programmet. En af dem handlede om VM i Qatar, og der blev efterfølgende malet bannere med ordet ’BOY…KOT’, og der var kickoff til folketingsvalget, hvor der også står, at DSU er klar til at give den gas, så der kan sikres genvalg til den socialdemokratiske regering. Det er svært at sige, at det ikke er partipolitisk”, mener Tobias Brus Mikkelsen og understreger, at alle ungdomspartier har mulighed for at søge midler gennem kommunale foreningspuljer.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Det har jeg selv gjort som DFU-formand i Østjylland, men mindre partier som Dansk Folkepartis Ungdom har ikke samme økonomiske muskler som større organisationer og må derfor ofte finansiere egne arrangementer med deltagerbetaling, og derfor bør det vække bekymring, hvis offentlige midler i praksis går til arrangementer, der mest af alt ligner kampagner for én politisk fløj”, siger han og håber, at der kan være en ærlig og åben debat fremover om, hvordan man sikrer et ungdomsråd i Sønderborg, hvor alle unge føler sig lige repræsenteret – uanset politisk ståsted.

”Når kommunale midler gives til arrangementer, bør det være et klart krav, at de enten arrangeres af en neutral aktør – eller at der er reel og bred repræsentation fra flere ungdomspartier. Det duer ikke, at skatteydernes penge går til noget, der i praksis ligner et DSU-stævne, mens andre ungdomsorganisationer selv må punge ud. Det handler ikke om at udelukke nogen, men om at sikre fair og lige vilkår for alle unge – uanset politisk ståsted,” siger Tobias Brus Mikkelsen, byrådskandidat for Dansk Folkeparti.

4. juni 2026 Erhverv, Sønderborg

Hun startede på gulvet i Sønderborg – nu skal hun lede hele varehuset

4. juni 2026 Erhverv

Når kunderne efter sommerferien møder den nye varehuschef i Bilka Sønderborg, bliver det et gensyn med et velkendt ansigt. Fra 1. juli tiltræder Maria Oldager som ny varehuschef, hvor hun overtager posten efter Palle Løgstrup, der tidligere på året skiftede til Bilka Esbjerg. For Maria Oldager bliver det samtidig et comeback til den by, hvor […]

Læs mere...