Der bliver ekstra liv i Sønderborgs midtby, når New Orleans Jazz Sønderborg og Vores Sønderborg inviterer til tre gratis jazzkoncerter i Apotekerhaven lørdag den 7., 14. og 21. juni.
Hver lørdag spiller et nyt orkester i tre timer, og publikum kan glæde sig til All Time Jazzband fra Silkeborg, Sir Horstmanns Jazzband fra Aabenraa og Rainy City Stompers fra Flensborg.
For New Orleans Jazz Sønderborg er det første gang, de arrangerer udendørs koncerter for et bredt publikum.
“Som klub og arrangør har vi fået fantastisk opbakning fra både sponsorer og vores cirka 20 frivillige medlemmer, som sørger for, at det hele fungerer. Det eneste, vi ikke selv er herre over, er vejret”, fortæller New Orleans Jazz Sønderborg, i en pressemeddelelse.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

















