Færgen Frigg Sydfyen, der var på vej til Fynshav, men stødte på grund lidt over klokken 7 i Bøjden Havn, er nu trukket fri af slæbebåde. Det skriver TV 2 Fyn.
Det var et kraftigt vindstød, der sendte færgen ud af kurs og ind på en sandbanke, hvor den efter otte timer blev bragt til kaj igen med slæbebåde. Ombord på færgen er de 50 personer og 21 køretøjer nu begyndt at bevæge sig tilbage på fast grund
Ifølge Alslinjens hjemmeside er alle afgange mellem Bøjden og Fynshav aflyst resten af dagen i dag, torsdag.
“Vi har haft en dykker i vandet for at tjekke, om der er sket noget med færgen. Det tror vi ikke, der er, men vandet er så uroligt, at sigtbarheden er så dårlig, at den ikke er god nok til godkendelse fra Søfartsstyrelsen”, oplyser Jesper Maack, der er kommunikationschef hos Alslinjen, til TV 2 Fyn.
På fartplanen står der, at afgangene fredag sejler som planlagt, men det kan være en god idé at holde øje med eventuelle ændringer. Det kan du tjekke på Alslinjens hjemmeside her.

















