Syv kvindelige kunstnere sætter fokus på former og farver

Værket er malet af Kirsten Stubbe. Privatfoto

Værket er malet af Kirsten Stubbe. Privatfoto

DET SKER Skrevet af: Sissel Vinther

Syv kvinder inviterer til en udstilling fyldt med personlighed, kreativitet og kunstnerisk mangfoldighed. På Kunstpunkt i Augustenborg fyldes rummet med både keramik og malerier, når de syv kunstnere viser deres individuelle udtryk frem i udstillingen Former og farver fra Trekantområdet.

Ferniseringen holdes lørdag den 28. juni 2025 klokken 14:00, og udstillingen kan herefter opleves dagligt fra klokken 11:00 til 17:00, frem til den 3. juli 2025, oplyser Kunstpunkt i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Udstillingen rummer alt fra smukke akvareller og akrylmalerier til fantasifulde figurer og stentøj i høj kvalitet. Blandt værkerne findes drip-paintings, skovscener, interiører, landskaber og keramiske smykker – alt sammen med afsæt i kunstnernes personlige stil og teknikker.

Lene Kristine Christensen, Annette Olander, Susanne Petersen, Jette Blicher Buch, Trine Münch, Bodil Tanderup og Kirsten Stubben. De syv kunstnere er alle fra Vejle-området, og fælles for dem er deres tilknytning til Trekantområdet og en passion for det skabende håndværk.

Artiklen fortsætter under annoncen

Samtidig fortsætter udstillingen UNG KUNST i Kunstpunkt med tegninger af Nikoline Lorenzen, der viser et yngre blik på kunstscenen.

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...