Læserindlæg: Ros til Masterplanen – Gråsten Skole bevares med respekt for historien

Gråsten Skole. Arkivfoto

Gråsten Skole. Arkivfoto

28. juni 2025 Politik Skrevet af: Redaktion

Erik Lorenzen, medlem af byrådet for Socialdemokratiet, skriver:

Læserindlæg: Masterplan for Gråsten Skole

Hvor var det skønt at både se og høre hvordan Masterplanen for renovering af Gråsten skole fik rosende ord med på vejen på dagens byrådsmøde og det af alle politiske partier.  Det var i forhold til bevarelse af især den gamle hovedbygning,  der bliver det centrale midtpunkt og hvor det oprindelige indgangsparti bliver genskabt.

Det var i forhold til den inddragende proces hvor det samlede personale, skolebestyrelsen og eleverne har været inddraget  og gennem flere møder, har haft stor indflydelse på hvordan masterplanen ser ud. Der var ros til forvaltningen for at facilitere processen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Alt dette set i lyset af at blækket ikke var tørt i sidste års fælles budgetaftale før partiet Venstre trak en kanin op af hatten og ville have undersøgt muligheden for, at rive hele skolen ned og bygge en helt ny skole i Gråsten.

Et forslag uden på forhånd at have inddraget personale, forældre og elever. Et forslag der ikke ville have bevaret den oprindelige skolebygning. Et forslag der ikke havde været drøftet i den netop afsluttede budgetproces. Et forslag der ville have taget en stor del af de 500 mio. kroner et enigt byråd har afsat til skolerenoveringer i skolernes årti.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ofte er det godt at stå fast ved de beslutninger der er taget og som et flertal i byrådet også gjorde  i efteråret 2024 og vi står nu med udsigten til en fremtidssikret folkeskole i Gråsten, når renoveringen er afsluttet.

Det er jeg både glad og stolt over at have været medvirkende til.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

4. juni 2026 Erhverv, Sønderborg

Hun startede på gulvet i Sønderborg – nu skal hun lede hele varehuset

4. juni 2026 Erhverv

Når kunderne efter sommerferien møder den nye varehuschef i Bilka Sønderborg, bliver det et gensyn med et velkendt ansigt. Fra 1. juli tiltræder Maria Oldager som ny varehuschef, hvor hun overtager posten efter Palle Løgstrup, der tidligere på året skiftede til Bilka Esbjerg. For Maria Oldager bliver det samtidig et comeback til den by, hvor […]

Læs mere...