Siden SONFOR i sidste uge annoncerede en prisstigning for fjernvarmekunderne på Nordals, er reaktionerne væltet ind. På Facebook har hundredvis af borgere delt deres frustrationer, SønderborgNYT har modtaget adskillige læserbreve, og redaktionen har fået mange spørgsmål fra bekymrede borgere om dem fremtidige pris på fjernvarmen fra SONFOR.
Samtidig har Facebook-gruppen ’STOP fjernvarmepriserne på Nordals’ oplevet massiv opbakning og har nu rundet flere end 900 medlemmer.
SønderborgNYT har derfor sat SONFORs administrerende direktør, Christian Udby, i den varme stol for at få svar på nogle af de centrale spørgsmål, som flittigt diskuteres – særligt på sociale medier. Det er blevet til et længere interview, som du kan læse herunder.
Her forklarer direktøren blandt andet, hvad der ligger bag prisstigningen, hvilken betydning den nye varmepumpe har for forbrugerne, om Nordborg Resort behandles anderledes end andre kunder, hvorfor varmepumpen er placeret i et selvstændigt selskab og om kunderne på Nordals kan frakoble sig fjernvarme og hvad det koster. Han kommer også ind på, hvad fjernvarmekunderne på Nordals kan forvente fremover.
“Selvfølgelig kan jeg godt forstå de mange reaktioner. Der er ikke nogen værre situation end at skulle hæve priserne hos vores kunder, så jeg er ikke overrasket over, at de reagerer, som de gør. Jeg har også bemærket de mange følelser, der er i spil”, siger Christian Udby til SønderborgNYT.
Mange spørgsmål og kommentarer går på, hvad den reelle årsag til prisstigningen er.
“Først og fremmest er vi reguleret af fjernvarmeloven. Vi er forpligtet til at sikre den billigst mulige fjernvarme for vores kunder. Samtidig må vi hverken give overskud eller underskud. Det betyder, at omkostninger og indtægter skal balancere. Når omkostningerne stiger, så stiger priserne – og omvendt. Det er udgangspunktet”, forklarer direktøren og understreger, at man har gjort meget for at optimere driften.
“Vi har haft en ekstern part til at gennemgå vores drift. Deres vurdering er, at vi er så optimerede, som vi kan være. Prisforhøjelserne skyldes derfor eksterne forhold uden for vores kontrol og nej, det har intet at gøre med hverken antallet af chefer i SONFOR eller hvor meget bestyrelsen får i honorar”.
Fjernvarmen på Nordals produceres i dag enten med halm eller med en varmepumpe, der bruger el. Derfor er indkøbsprisen på halm og el afgørende for, hvad forbrugeren betaler.
“Halmprisen er steget med 70 % siden 2020. Vi køber halm via offentligt udbud, hvilket sikrer, at vi altid får den laveste markedspris. Elprisen er mere svingende, men her gælder samme princip: Vi køber ind til lavest mulige pris, for det skal vi i forhold til lovgivningen”.
Det fleksible miks mellem halm og el betyder, at når elprisen er lav, bruges varmepumpen – og når elprisen er høj, fyrer man med halm. Den nye varmepumpe, der blev sat i drift i år, skal dermed sikre den lavest mulige fjernvarmepris.
“Jeg har bemærket, at nogle stiller spørgsmålstegn ved, om varmepumpen kun er til Nordborg Resort. Det er ikke tilfældet. Den er netop indkøbt for at sikre en alternativ varmekilde. Når vi bruger varmepumpen, er det til alle kunder – og det samme gælder halm. Målet er at producere fjernvarme til lavest mulige pris med to forskellige varmekilder”.
Varmepumpen har kostet omkring 100 mio. kroner og er placeret i et selvstændigt selskab og investeringen blev foretaget både for at få en alternativ varmekilde, som kapacitetssupplement til halmværket, og for at kunne servicere Nordborg Resort.
“Hvis vi ikke havde investeret i varmepumpen, skulle vi uanset hvad have investeret cirka 47 mio. kroner i en anden varmekilde for at kunne imødekomme kapacitetsbehovet i det samlede varmenet på længere sigt”.
Om placeringen i et selvstændigt selskab forklarer direktøren:
“Hvis Nordborg Resort ikke var blevet til noget, ville vi stå med en investering på 100 mio. kroner, som alle kunder skulle betale. Ved at placere varmepumpen i et separat selskab, kan det i værste fald gå konkurs – uden at det rammer de eksisterende kunder. Det er derfor en risikospredning, som beskytter vores kunder på Nordals”.
Ud over stigende halmpriser er det også blevet dyrere at finansiere investeringer. Renterne er steget og selvom de på det seneste er faldet, er de stadig højere nu, end forudsat i de eksisterende takster. Det påvirker fjernvarmeprisen, fortæller Christian Udby.
“Vi låner på bedst mulige vilkår, men rentestigninger har gjort det dyrere at tilbagebetale lån. Det bidrog til sidste års underskud på 9,7 mio. kroner, opgjort i henhold til varmeforsyningsloven, og det underskud kan vi kun hente ét sted – hos forbrugerne – fordi vi ikke må drive selskabet med overskud eller underskud”.
Christian Udby understreger, at samfundets generelle inflation også påvirker fjernvarmeprisen.
“Man kan sige, at vi burde have forudset inflation, højere renter og stigende halmpriser, men vi er forpligtet til at tilbyde den laveste pris og har derfor finansieret investeringer så optimalt som muligt og inflationen kan vi desværre ikke gøre noget ved”.
Prisforhøjelsen gælder alle kunder – både private og erhverv – herunder også Nordborg Resort, siger SONFOR direktøren.
“De samme takstblade gælder for alle. Der er nogle trappemodeller for store forbrugere, men alt er reguleret, så vi hverken har over- eller underskud”.
SønderborgNYT har forsøgt at få oplyst den konkrete prisstigning for Nordborg Resort, men disse oplysninger er ikke offentligt tilgængelige.
“Vi kan naturligvis ikke offentliggøre enkeltkunders priser, men fjernvarmeprisen er altså ikke til forhandling – den er omkostningsbestemt og fastsat ud fra de faktiske omkostninger til produktion, vedligehold og finansiering”.
Nogle har spurgt, hvorfor man i sin tid valgte et halmfyret kraftvarmeværk. På spørgsmålet om det var den rigtige beslutning, er Christian Udby ikke i tvivl:
“Ja, det var den rigtige beslutning. Ligesom det var korrekt at investere i varmepumpen. Nu har vi et energimiks, og jeg er glad for, at vi fyrer med halm, når vi ikke bruger el og eksempelvis et flis-fyret værk, ville have betydet endnu højere omkostninger til produktion”.
Flere læsere har også spurgt til, hvad det koster at blive frakoblet fjernvarmen i Nordborg, men det spørgsmål, er det ikke muligt at give et konkret svar på, siger Christian Udby:
“Det er 100 % individuelt, hvad det koster. Der er ikke nogen bindinger i aftalerne, og alle kan blive frakoblet, men prisen afhænger blandt andet af, hvornår installationen blev etableret, og hvor lang stikledningen er. Alle, der ønsker en konkret pris, kan henvende sig til vores kundeservice og så laver vi en individuel beregning – helt gratis”.
SønderborgNYT spurgte afslutningsvis om fremtiden for fjernvarmeprisen på Nordals:
“Vi vil fortsat optimere driften, genforhandle finansieringsaftaler og købe ind på de bedste markedsvilkår. Bliver det billigere at producere fjernvarme, kommer det kunderne til gode. Sådan er loven og det er også vores rettesnor – at sikre en så billig produktion af fjernvarme som overhovedet muligt”.
Flere har foreslået en sammenlægning af SONFORs fjernvarmeselskaber med Sønderborg Varme – blandt andet borgmester Erik Lauritzen og direktør Christian Udby er åben for at undersøge det, men understreger, at det er en ejermæssig og bestyrelsesmæssig beslutning.
“Det betyder dog ikke nødvendigvis lavere priser for Nordals. Vi – hverken jeg, bestyrelsen eller byrådet – kan sætte prisen ned for at matche Sønderborg Varme. Det ville stride mod lovgivningen og føre til underskud. Og en fusion vil heller ikke automatisk medføre lavere priser. Det er noget, som ville kræve nærmere undersøgelser”, siger Christian Udby der understreger, at der ingen forhandlinger eller sonderinger er omkring en eventuel sammenlægning med Sønderborg Varme.
En rapport fra april 2023, udarbejdet af en uvildig rådgiver, konkluderede desuden, at en sammenkobling af de to varmenet, under de daværende forudsætninger, ville føre til et økonomisk underskud.
Prisstigninger for SONFORs fjernvarmekunder er en realitet, og Christian Udby understreger, at han meget gerne stiller op og svarer på spørgsmål – også sammen med bestyrelsen.
“Vi ønsker en åben dialog – vi er jo borgernes selskab, da vi er ejet af Sønderborg Kommune. Senest har vi rakt ud til Facebook-gruppen ’STOP fjernvarmepriserne på Nordals’ og spurgt, om vi skulle mødes med et par af deres repræsentanter. De vil gerne holde et offentligt møde for alle efter sommerferien, og det synes jeg er en god idé og jeg håber, vi får det på plads”, siger Christian Udby, direktør for SONFOR.



















