Sommeren i Sønderborg byder traditionen tro på fest og folkeliv, når Ringriderfesten løber af stablen. I år afholdes festlighederne fra den 11. til 14. juli, og det betyder samtidig ændringer i trafikken i bymidten.
Allerede fra i dag, onsdag den 9. juli 2025, vil flere gader omkring Ringriderpladsen blive ensrettet. Denne ændring gælder frem til og med mandag den 15. juli og skal sikre en smidig og sikker afvikling af både trafik og arrangementer.
Særligt fredag den 11. juli og søndag den 13. juli vil flere centrale gader i Sønderborg være spærret for trafik, hvilket skyldes det store rytteroptog som om formiddagens starter ved Sønderborg Slot og slutter på Ringriderpladsen og om eftermiddagen er det så med start fra Ringriderpladsen til Sønderborg Slot.
Det drejer sig om tidsrummene fra klokken 09:30 til 12:30 og igen fra klokken 17:30 til 20:30, hvor Store Rådhusgade, Sønderbro, Chr. II’s Gade, Brogade, Bagergade samt dele af Bjerggade og Søndergade lukkes for gennemkørsel.
I disse perioder vil det ikke være muligt at komme til eller fra de nævnte veje, hverken i bil eller med cykel.
Også parkeringen i området bliver påvirket. Parkeringspladsen på Slotskajen vil være helt spærret for parkering fredag den 11. juli og søndag den 13. juli. Lørdag den 12. juli vil en del af parkeringspladsen være afspærret fra klokken 12:00 til 18:00.





















