Nova Data fejrer 30 år med fest i gaden

Jubilæet markeres med live musik og grill på Bryggertorvet. Arkivfo

Jubilæet markeres med live musik og grill på Bryggertorvet. Arkivfo

DET SKER Skrevet af: Sissel Vinther

Nova Data har i 30 år været en del af Sønderborg, med teknik, service, rådgivning og gode handler. Den slags jubilæer kræver ikke blot lagkage og balloner, men ægte fællesskab og festlig stemning. Det får vi sammen lørdag den 2. august 2025 – og du er inviteret!

Butikken fylder rundt, og det bliver markeret med både morgen- og eftermiddagsfest i hjertet af byen. Der er gratis adgang til hele programmet, som byder på tilbudsjagt, musik, grill og aktiviteter for hele familien.

Dagen starter i butikken på Perlegade, hvor der fra klokken 10:00 til 13:00 er ekstra skarpe fødselsdagstilbud på udvalgte varer. Det gælder først-til-mølle, men jubilæet fejres hele august med kampagner og stærke priser – så der er mulighed for at gøre en god handel hele måneden.

Artiklen fortsætter under annoncen

Fra klokken 13:00 rykker festen ud på BryggerTorvet, hvor Nova Data traditionen tro holder sommerfest – og i år med ekstra meget at fejre. Der bliver live musik, kolde drikke i sommerbaren, grillpølser og aktiviteter for både børn og voksne. Det endelige program er på vej, men dagen bliver fyldt med lokale indslag og fællesskab.

“Vi glæder os til at fejre de 30 år med alle dem, der har været med på rejsen – og dem, der bare har lyst til en hyggelig sommerdag midt i byen”, fortæller Kenan Hansen fra Nova Data i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...