Læserindlæg: Hvem ser på Broager Skoles vedligeholdelse?

Billeder viser slidte udeområder på Broager Skole. Foto: Ole Hansen

Billeder viser slidte udeområder på Broager Skole. Foto: Ole Hansen

11. august 2025 Politik Skrevet af: Redaktion

Ole Hansen,, Broager, skriver:

Læserindlæg: Udlicitering på Broager Skole

Mit livs største skuffelse! Jamen dog, hvad har ramt dig? – Jo, nu skal du høre.

Et indlæg med en video om tilstanden angående rengøringen på Broager Skole – skrevet af en person, der har været til stede, som lærer på samme skole i 24 år, og som nu også er spidskandidat for socialisterne, og som afslutter sit politiske indlæg med citat ’aldrig mere udlicitering’.

Artiklen fortsætter under annoncen

Jeg blev så ked af det, fordi budskabet om den ’elendige rengøring’ skyldes ene og alene udlicitering – underforstået: Havde det været en kommunal ansat var det aldrig sket!
Og det værste er, at borgmesteren straks benyttede lejligheden til at forsvare socialdemokraternes holdning: Ingen udlicitering på rengøring. Jamen, jamen, hvad bilder borgmesteren sig dog ind?

Artiklen fortsætter under annoncen

Og nu til nogle få spørgsmål:

Er det dokumenteret, at kommunal rengøring er bedre end udlicitering?
Har det firma, der har opgaven, opfyldt udbudsmaterialets kriterier? – hvis ja, hvad er så problemet? Hvis nej, så har Sønderborg kommunes tilsyn svigtet ved ikke at reagere.
Hvor har ’angriberen’ fra SF selv været henne? 24 år på skolen, og ingen røst fra dig, før du blev spidskandidat for socialisterne?

Afslutningsvis viser et par billeder, hvordan det fysiske miljø er, og har været omkring Broager Skole i mange år, hvilket jeg blandt andet for år siden har påtalt, og der er nøjagtig på dette område sket ingenting, og da var du også været lærer på skolen – Susanne.

Artiklen fortsætter under annoncen

Jeg har medsendt et par billeder som dokumentation, som bland andet viser: Gårdbrønde som er placeret for 40 år siden – ukrudt gror ud af brønden – det er jo til at græde over, og hvem har ikke leveret rettidig omhu? Skulle det mon være rengøringsfolk fra Sønderborg kommune?

Man skulle ikke tro, at du har arbejdet i dette miljø i 24 år, og muligvis været gårdvagt, hvor du ikke har kunnet undgå at se den manglende vedligeholdelse af pladsen, sandkassen, bygningerne og alle indgange til bygningerne, samt miljøet lige udenfor skolen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det kan undre, at du har overset dette, eller måske har du ikke villet se den manglende vedligeholdelse fra Sønderborg kommunes side.

Billeder kan ses i kommentarsporet på SønderborgNYTs Facebookside.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

5. juni 2026 112, Sønderborg

Ung mand kastede sten gennem glasdør

5. juni 2026 112

Politiet fik natten til fredag klokken 03:25 en anmeldelse om hærværk på Old Danish Pub på Rådhustorvet i Sønderborg. Ifølge politiet blev der kastet en sten gennem en glasdør på stedet, og en 19-årig mand er sigtet. “Der er ikke oplyst yderligere om, hvad der gik forud for hærværket”, oplyser politikommissær Grethe Bysted fra Syd- […]

Læs mere...