Ingen kaffe på kanden i Ahlmannsparken vækker politisk bekymring

Ahlmannsparken trækker folk men caféen står tom. Arkivfoto

Ahlmannsparken trækker folk men caféen står tom. Arkivfoto

14. august 2025 Kultur Skrevet af: Michael Kjær

Ahlmannsparken i Gråsten har i de senere år gennemgået en markant forvandling. Med ny multisal, moderne bibliotek og bedre rammer for både borgere og foreninger er huset blevet et inspirerende kultur- og mødested. Men én vigtig brik mangler stadig: Et velfungerende cafeteria.

Efter at den tidligere forpagter stoppede, har det ikke været muligt at finde en afløser, og kommunen behandler derfor nye henvendelser løbende. Det bekymrer Slesvigsk Partis Christel Leiendecker, der også er formand for Udvalget for Kultur, Idræt og Medborgerskab.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er ærgerligt, at vi nu også i Gråsten står med et cafeteria, der er på vej i tomgang. Ahlmannsparken bruges af biblioteksbrugere, foreningsliv, unge og ældre – og de har fortjent bedre. Det her handler ikke bare om kaffe og kage, men om at skabe et mødested og en puls i huset”, siger hun.

Christel Leiendecker mener, at der skal tænkes i nye baner frem for blot at vente på en ny forpagter. Hun er i dialog med både tidligere forpagtere og lokale foreninger for at finde holdbare – måske midlertidige – løsninger.

Artiklen fortsætter under annoncen

Blandt idéerne er en multifunktionel café, der integreres med husets aktiviteter og engagerer lokalsamfundet. En anden idé er pop-up-caféer og eventsamarbejde drevet af lokale aktører i forbindelse med stævner, markeder og koncerter samt en partnercafé i samarbejde mellem kommune, frivillige og erhvervsliv – eventuelt med støtte fra fonde og sponsorer.

“Hvis det skal lykkes, skal vi tænke kreativt og lokalt. Vi har brug for en cafémodel, der både er fleksibel og bæredygtig – for aktivitetsniveauet i huset varierer. Men vigtigst af alt: Vi skal skabe kritisk masse og liv, så der rent faktisk er efterspørgsel”, siger Christel Leiendecker i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

For Slesvigsk Parti handler sagen ikke kun om at få åbnet en café. Målet er, at Ahlmannsparken bliver et endnu stærkere kulturelt og socialt samlingspunkt.

“Aktivitet skaber liv – og liv skaber café,” lyder partiets tilgang.

Succesen afhænger derfor af, at husets arrangementer og cafédriften understøtter hinanden og giver et solidt grundlag for, at stedet kan blomstre, mener Christel Leiendecker.

5. juni 2026 Sport, Sønderborg

Flotte resultater blandt seniorskytterne

5. juni 2026 Sport

Seniorskytterne i Sønderborg Skyttekreds har igen været i aktion på 50 meter banerne på Kær Vestermark, hvor maj måneds skydninger nu er gjort op. I alt deltog 58 ældre damer og herrer, som dystede om medaljer og placeringer i de forskellige klasser. Der blev leveret mange flotte præstationer gennem måneden, og de bedste skytter kunne […]

Læs mere...