Læserindlæg: Stop udledningen af gift i naturen – før det er for sent

Arkivfoto

Arkivfoto

12. september 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Hans Georg Henningsen, byrådskandidat for SF, skriver:

Læserindlæg: Økonomi mod natur?

I Dansk Naturfredningens nyeste medlemsblad findes en artikel som omhandler hvordan politikerne i Danmark har tilsidesat miljøreglerne for at fremme økonomisk vækst. Der gives lov til at lede toksiske, kræftfremkaldende stoffer ud i naturen, som kan gøre dig og mig syg.

Pesticider og Pfas-stoffer er kræftfremkaldende – punktum, og de burde slet ikke findes i miljøet eller i produkter vi køber. Produkter som indeholder giftstoffer, eller deres produktion giver farligt affald, burde forbydes og erstattes med andre produkter, som allerede findes.

Artiklen fortsætter under annoncen

Særlig trist, synes jeg, er at vi ødelægger ressourcer, som skulle være til stede for de næste generationer. Hvis vi fortsætter som nu, så ville der ikke være rent drikkevand til dine børn og børnebørn, de vil ikke kunne tage en svømmetur i havet og de vil ikke have ubelastede fødevarer.

Allerede nu er der fundet giftige stoffer i vores drikkevand, Pfas i strandkanterne og giftige stoffer i vores fødevarer. Halvdelen af grundvandsboringer er belastet til eller over grænseværdierne, og det betyder ikke at den anden halvdel er ubelastet. Værdierne er bare under grænseværdierne. Som borger kan man kun håbe på at ens egen drikkevand ikke gør en syg, mens pesticider og andre stoffer fortsat bliver brugt.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi ødelægger ressourcerne for de næste generationer for en hurtig profit.

I Sønderborg kender vi til ‘generationsforureningen’ ved Himmark. Der er ikke ryddet op i det, og gang på gang trækker det ud. Efter at man har konstateret forureningen i 2009 skulle være oprensningen være afsluttet 2025. De nyeste informationer fra Regionen viser nu at man regner med at blive færdig i 2028 – 3 år senere. 3 år hvor bobler fra havbunden med olie og Vinylclorid konstant forurener havvandet. Denne forurening stammer fra 1950erne og 1960erne.

Artiklen fortsætter under annoncen

Dengang viste man ikke bedre. I dag skulle man være blevet klogere, og politikerne burde være klar over at vi er lige nu med at skabe nye generationsforureninger ved at tillade virksomheder at udlede giftige stoffer i naturen, værre end den ved Himmark. Regningen kommer senere, og de næste generationer kommer til at betale prisen, og den bliver højere jo længere vi venter med at stoppe det.

Det skal stoppes hurtigst muligt. Jeg vil gerne takke Dansk Naturfredningsforening for at gør os opmærksom på problemerne

Artiklen fortsætter under annoncen

Som byrådskandidat for SF vil jeg arbejde for at sikre at de næste generationer stadigvæk har rent drikkevand og en ren og mangfoldig natur.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

5. juni 2026 Augustenborg, Kultur

Genskabelsen af Hertugernes Augustenborg kræver mere end flotte plancher

5. juni 2026 Augustenborg

Borgerne i Augustenborg bakker op om visionen om at genskabe den historiske hertugby, men tålmodigheden skal hjælpes på vej af synlige resultater. Det stod klart, da borgere, projektfolk og repræsentanter fra kommunen torsdag mødtes i Kultursalen torsdag aften for at drøfte resultaterne af en omfattende spørgeundersøgelse og få en status på det ambitiøse projekt Hertugernes […]

Læs mere...