Posthuset inviterer til live musik fredag den 26. september 2025, når ’The Whisky Piskys’ gæster bodegaen i Kløvermarken. Bandet spiller en unik blanding af keltisk-inspireret musik, soul, blues og populærmusik.
The Whisky Piskys er en energisk gruppe, som byder på en unik instrumentsammensætning – de spiller blandt andet på mandolin, harmonika og fløjter, kombineret med guitar, bas og vaskebræt. Bandet består af medlemmer fra England, New Zealand og Finland, samt en gæst fra Odense – vaskebrætspiller og percussionist Dennis Kongo.
Bandet, der henvender sig til det modne publikum, blander traditionelle irske og keltiske rytmer med tidløse klassikere, mens de tilfører deres eget tvist med masser af energi. De fortolker en livlig blanding af rock- og popklassikere, men skiller sig ud fra typiske coverbands.
Koncerten finder sted den 26. september fra klokken 19:00 til 22:00 på Posthuset i Sønderborg – det er gratis at deltage og alle er velkomne.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.


















