Læserindlæg: Hver ung uden job eller uddannelse er et fælles tab

Arkivfoto

Arkivfoto

19. september 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Timm Bøttger, Sønderborg, byrådskandidat for SF, skriver:

Læserindlæg: Sønderborg skal være kendt for muligheder – ikke problemer

I en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd fremgår det, at Sønderborg har en alt for høj andel af unge uden job eller uddannelse. Det er en uønsket topplacering, og vi kan ikke være tilfredse med situationen. Men vi skal ikke nøjes med at pege fingre. Vi skal handle. For hver ung, der falder udenfor, mister vi både menneskelige ressourcer og fællesskabets styrke.

Artiklen fortsætter under annoncen

Derfor skal vi i Sønderborg blive bedre til at støtte unge på deres vej:
Vi skal sætte tidligere ind allerede i folkeskolen for at spotte og hjælpe dem, der er i risiko for at droppe ud.
Vi skal styrke samarbejdet mellem kommune, virksomheder og uddannelsesinstitutioner, så flere unge får praktikpladser og reelle jobmuligheder.
Vi skal tilbyde målrettede mentorforløb og bedre støtte til de unge, der kæmper med psykiske eller sociale udfordringer.
Og vi skal turde investere i de ældre unge mellem 25-29 år, som ofte bliver glemt i debatten, men som har brug for en ekstra håndsrækning.

Artiklen fortsætter under annoncen

Sønderborg skal være kendt som en kommune, hvor vi løfter hinanden, og hvor ingen bliver efterladt uden muligheder. Derfor er det afgørende, at vi tager ansvar nu og finder løsninger sammen – med de unge selv, erhvervslivet, uddannelsesstederne og civilsamfundet.

Det skylder vi både de unge og fremtiden i vores kommune.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

Artiklen fortsætter under annoncen

SønderborgNYT gør opmærksom på, at de data, der danner baggrund for dette læserindlæg, stammer fra en analyse foretaget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd  (AE), som sammenligner årene 2023 og 2024 pr. september måned, og dermed ikke er aktuelle tal fra 2025. Redaktionen har forespurgt AE om data, der sammenligner 2024 og 2025, men disse data er ikke tilgængelige, jævnfør AE. Hele analysen kan læses her.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...