Kontor Syd netop lagt regnskabet for det seneste år frem, og resultatet viser et overskud på to millioner kroner før skat. Det betegner adm. direktør og hovedejer Jan Sørensen som tilfredsstillende, selvom vejen dertil ikke har været uden bump.
”Det har været et mærkeligt marked at navigere i, og vi har været nødt til løbende at ændre på vores strategi. Erhvervslivet har holdt igen med at igangsætte større byggerier og større investeringer, som vi normalt lykkes med at byde på og vinde. Bogføringsloven har påvirket dele af vores forretning med generelt mindre forbrug af kontorartikler og dermed mindre trafik i vores butikker”, fortæller Jan Sørensen i en kommentar til regnskabet.
Det har blandt andet ført til en markant ændring i selskabets forretningsmodel. Hvor Kontor Syd tidligere havde butikker i flere byer, er de i dag kun bevaret i Sønderborg og Silkeborg. I de otte øvrige byer er butiksdelen blevet erstattet af erhvervscentre.
”Det er nu engang kunderne, vi lever af, og vi ser en ændret købsadfærd, hvor handlen foregår meget mere via kundemøder og online end via butikkerne. Derfor har vi ændret forretningsmodellen ved kun at have butik i Sønderborg og Silkeborg og i stedet have erhvervscentre i de andre otte byer, vi er repræsenteret”, siger Jan Sørensen.
Beslutningen om at ændre modellen blev truffet allerede i slutningen af 2024, og det har vist sig at være rettidig omhu:
”Tallene talte for sig selv. Det var ikke rentabelt at have butiksdelen i Padborg, Haderslev, Grenaa og Frederikshavn. Derfor igangsatte vi processen med at transformere dem til et rent erhvervscenter uden butiksdelen, hvilket har været den helt rigtige beslutning, som erhvervskunderne har taget godt imod. Vi kan jo se, at resten af branchen er i gang med det samme her efterfølgende, så det er rettidig omhu”.
Omstillingen har også haft konsekvenser for medarbejderne, men ifølge Jan Sørensen på en positiv måde:
”Vores vigtigste aktiv er vores medarbejdere, og derfor er vi lykkedes med at skabe en forståelse internt, at vi alle skal være åbne for forandring og ændringer af vores arbejdsopgaver med det formål at være på rette sted i forhold til markedet. Så en del af de medarbejdere, der har arbejdet med butiksdelen, indgår nu i vores kundeservice eller salgsfunktioner”.
Samtidig har det vist sig at være en styrke, at Kontor Syd står på flere ben. IT-forretningen er i fremgang, og her har selskabet oplevet vækst og stigende efterspørgsel.
”Vi kan glæde os over, at vores IT-forretning leverer flotte væksttal. Vi er lykkedes med at skabe gode partnerskaber med vores kunder på IT-hardware, IT-outsourcing, AV-løsninger, Microsoft 365-løsninger og økonomisystemer. Så bogføringsloven har jo også sin fordel, når man leverer IT og økonomisystemer. Og så oplever vi en stigende efterspørgsel på vores kompetencer inden for IT-sikkerhed, og det er enormt positivt”.
En anden vigtig brik i udviklingen har været, at økonomidirektør Flemming Smidt Jensen tiltrådte sidste år som medejer af Kontor Syd.
”Jeg er meget glad for, at Flemming er tiltrådt, og han har på meget kort tid skabt indblik, overblik og forståelse i vores forretning, og har været med til at træffe de nødvendige beslutninger for at skabe den rigtige retning for firmaet. Desuden er der ryddet op, og samtidig er der foretaget en nedskrivning af egenkapitalen grundet fejlagtig lageropgørelse og værdiansættelse af serviceaftaler i tidligere år. Vi er hverken blevet rigere eller fattigere af den øvelse. Men det er rart, at der er kommet styr på det hele”, siger Jan Sørensen, adm. direktør og hovedejer af Kontor Syd.
Han ser lyst på fremtiden og forventer, at væksten fortsætter:
”Vi forventer fortsat vækst, og vi har også ambition om, at vi fortsat skal udvide forretningen med flere strategiske lokationer. Men det bliver med erhvervscentre, at vi udvider forretningen – og ikke butikker”.























