Læserindlæg: Hvorfor flytter unge fra Sønderborg – og hvordan får vi dem tilbage?

Arkivfoto

Arkivfoto

15. oktober 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Tobias Brus Mikkelsen, Sønderborg, byrådskandidat for Dansk Folkeparti, skriver:

Læserindlæg: Unge skal have lyst til at blive – og flytte til Sønderborg

Vi snakker meget om, hvordan Sønderborg Kommune skal vokse og tiltrække flere borgere. Men mindst lige så vigtigt er det at få unge til at blive her – eller vende tilbage, når de har været væk.

Ifølge en analyse fra Kommunernes Landsforening (KL, ’Tilbageflytning over tid’, 2020) bliver kun omkring hver fjerde dansker boende i sin barndomskommune fra 15 til 35-årsalderen, mens langt de fleste flytter væk, og kun en mindre del vender tilbage.

Artiklen fortsætter under annoncen

Samtidig viser en artikel fra SønderborgNYT, at Sønderborg Kommune i 2023 havde en negativ flyttebalance på 503 personer – altså flere, der flyttede ud end ind mellem kommuner. Det understreger, at vi stadig står med en udfordring, hvis vi vil fastholde og tiltrække unge.

Kommunen har heldigvis sat nogle gode initiativer i gang – blandt andet projekter som Unge på Toppen, nye kollegieboliger ved Mølby og Rebslagergade, og planer om flere studieboliger på Skovvej. Det viser, at man gerne vil gøre noget for de unge. Men for mange handler det ikke kun om uddannelse og tag over hovedet – det handler også om at kunne se en fremtid her.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der mangler stadig billige boliger, bedre busforbindelser mellem by og opland, og flere steder, hvor unge kan mødes – ikke kun i midtbyen, men også i Broager, Nordborg og Augustenborg. Hvis vi virkelig mener, at Sønderborg skal være en kommune for alle generationer, skal vi også turde investere i de yngre.

Vi skal skabe rammerne for, at man som ung føler sig hjemme her – ikke bare vokser op og flytter væk. Sønderborg skal være et sted, man vender hjem til, fordi man føler sig hørt, velkommen og har muligheder.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det kræver, at vi fortsætter de gode initiativer – men også, at vi tør spørge de unge selv, hvad der mangler. For ingen ved bedre end dem, hvad der skal til for at skabe et ungdomsliv med fremtid i Sønderborg.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...