Den 5. juli og den 15. august mistede to personer livet i påkørselsulykker ved jernbaneoverkørsler uden bom. Ifølge Banedanmark er det yderst usædvanligt med to dødsulykker på så kort tid, da der kun har været fem lignende uheld i hele landet siden 2018.
Derfor foreslår Banedanmark, at flere overkørsler lukkes midlertidigt for at undgå flere ulykker, indtil der kan opsættes bomme i 2027. I Sønderborg Kommune ligger de berørte overkørsler ved Tørvemose nær Ragebøl og på Vestermark ved Tørsbøl.
Begge steder er der i dag kun blinklys og klokke som advarsel, men ingen fysiske bomme. Bomme bliver først sat op, når Banedanmark udskifter signalsystemet i 2027.
Efter ulykkerne har Sønderborg Kommune iværksat flere sikkerhedstiltag, blandt andet rumlestriber og ekstra skiltning ved alle overkørsler samt beskæring af bevoksning for bedre udsyn. Banedanmark har desuden nedsat togenes hastighed til 70 km/t og arbejder på at justere signalerne, så blink og lyd ikke aktiveres for tidligt.
Alligevel vurderer Banedanmark, at bilisters adfærd fortsat udgør en risiko – både for trafikanterne selv og for lokoførerne. I et brev til Sønderborg og Aabenraa Kommuner opfordrer Banedanmark derfor til, at man undersøger muligheden for midlertidigt at lukke nogle af overkørslerne, indtil bommene kan blive sat op i 2027.
Sønderborg Kommune har spurgt til muligheden for alternative løsninger som mobile bomanlæg eller vagter ved overkørslerne, men Banedanmark afviser begge dele, da mobile anlæg ikke kan kobles sikkert sammen med togtrafikkens signalsystem, og en bemandet vagtordning ikke anses for realistisk i en længere periode.
I stedet undersøger Banedanmark andre muligheder – blandt andet yderligere hastighedsnedsættelser kombineret med brug af horn ved overkørslerne. Det kan dog ifølge Banedanmark betyde færre togafgange på strækningen.
Hvad der skal ske, skal Teknik-, By- og Boligudvalget drøfte på tirsdagens udvalgsmøde, hvor politikerne skal tage stilling til, hvordan kommunen skal forholde sig til Banedanmarks anmodning om midlertidig lukning af de to jernbaneoverkørsler.





















