104 værker udvalgt til årets åbne censurerede udstilling i KunstPunkt

Dørene åbnes for 10. censurerede udstilling i Augustenborg. Privatfoto

Dørene åbnes for 10. censurerede udstilling i Augustenborg. Privatfoto

DET SKER Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

KunstPunkt i Hertugbyen Augustenborg slår dørene op for den 10. åbne censurerede udstilling. Det sker med fernisering lørdag den 22. november 2025.

Ferniseringen indledes med åbningstale af Katrine Møller Madsen, der er kunstfaglig leder ved Augustiana, og der vil være musikalsk underholdning af Per Gran Hansson.

Udstillingen, der er en årligt tilbagevendende begivenhed, som fremhæver både etablerede og spirende kunstnere, har siden 2010 været en vigtig platform for lokale og internationale kunstnere.

Artiklen fortsætter under annoncen

I år har udstillingen tiltrukket 90 kunstnere fra hele Danmark og Tyskland, der tilsammen har indleveret 375 værker. Efter en nøje vurdering af de tre censorer Erling Janum, Mette Mailund Strong og Lars J. Falkenberg blev 57 kunstnere udvalgt, og i alt 104 værker kommer med på udstillingen.

Værkerne giver et bredt indblik i samtidskunsten – fra maleri, skulptur og grafik til foto og installationer på tværs af udtryk og landegrænser.

Kirsten Steenfatt, som har overværet censureringen, tilbyder en særskilt rundvisning søndag den 30. november kl. 14.00, hvor hun vil fortælle om processen og de kunstneriske valg.

Artiklen fortsætter under annoncen

Kunstudstillingen kan opleves fra ferniseringen den 22. november klokken 13:00 og frem til den 4. januar – alle dage fra klokken 11:00 til 16:00 i KunstPunkt i Augustenborg, dog holder udstillingen lukket den 23.-26. og den 31. december samt den 1. januar. Alle er velkomne og der er gratis adgang.

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...