Nye stemmer søges til Sønderjysk Pigekor og Drengekor

Nye sangere kan prøve kræfter med korlivet. Foto: Flemming Nissen

Nye sangere kan prøve kræfter med korlivet. Foto: Flemming Nissen

4. januar 2026 Kultur Skrevet af: Michael Kjær

Der er igen plads til flere sanglærker i Sønderjysk Pigekor og Drengekor, når et nyt korår begynder med åbne døre og åbne stemmer på Sønderborg Kaserne.

Onsdag den 14. og 21. januar klokken 16:30 inviterer koret alle sangglade børn, unge og voksne indenfor på kasernens 4. sal for at opleve, hvordan der arbejdes i koret – og for selv at synge med. Her er der ingen krav om erfaring, kun lysten til at prøve kræfter med fællessang og korliv.

”Vi vil gerne have nye sangere i alle aldre. De åbne koraftener er til, for at alle kan prøve at synge sammen med os – man skal jo prøve det, før man ved, om det er noget, man har lyst til at bruge tid på hver uge”, fortæller chefdirigent Mette Rasmussen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er plads i børnekoret til både piger og drenge i alderen 4-12 år og i Koncertkoret til piger fra 12-18 år. Som noget nyt åbnes også et forældrekor for voksne udefra, som har lyst til at synge en gang om ugen.

”Der er ingen tilmelding til de åbne koraftener – man kommer bare og må gerne tage mor eller far med. Vi har kaffe på kanden og tid til en snak om at synge i vores kor”, lover dirigenten.

For de yngste børn i alderen 2-5 år og deres forældre eller bedsteforældre er der desuden forældre-barn-sang, som starter torsdag den 15. januar klokken 16:30 på kasernen. Også her er alle velkomne til at kigge forbi og prøve at være med.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det er ikke kun fællesskabet, der trækker i koret. Det kommende år byder på en række store oplevelser for sangerne.

Juniorkoret skal deltage i World Choir Games i Helsingborg, Koncertkoret skal på turné til Florida, og de yngste sangere skal igen i år blandt andet synge sammen med Sigurd Barrett.

5. juni 2026 Erhverv, Nordborg

Badehotel på Nordals får international anerkendelse: Det er medarbejdernes pris

5. juni 2026 Erhverv

Det begyndte som en invitation til Stockholm uden en klar forklaring, for John Bech Amstrup fik at vide, at Dyvig Badehotel var inviteret, men ikke hvorfor, og først ved prisuddelingen stod det klart, at hotellet på Nordals skulle hædres som ‘Årets Boutique Hotel 2026’. Kåringen kommer fra Falstaff, en international guide til hoteller, restauranter og […]

Læs mere...