Udklædning, fællesskab og tradition til Helligtrekonger

Mystiske masker og gamle traditioner samler folk i Notmark. Privatfoto

Mystiske masker og gamle traditioner samler folk i Notmark. Privatfoto

DET SKER Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

Notmark Bylaug afholder det traditionsrige Helligtrekonger, hvor fællesskab og lokale traditioner er i fokus. Det sker lørdag den 10. januar med afslutning på Notmark Gl. Skole.

Helligtrekonger er en gammel tradition, hvor man kan mødes og ønske hinanden godt nytår, og som fortsat holdes i hævd i Almsted, Hundslev og Notmark. Deltagerne klæder sig ud og besøger de husstande, hvor der er tændt lys ved døren, som er tegn på, at der tages imod gæster.

Under besøget skal værterne så gætte, hvem de udklædte er, og traditionen er, at de udklædte tilbydes lidt at drikke – selvfølgelig med sugerør, indtil de er gættet og kan tage maskerne af.

Artiklen fortsætter under annoncen

Aftenen afsluttes på Notmark Gl. Skole, hvor dørene åbnes klokken 22:30, og klokken 23:30 er der maskefald. Herefter vil den tilbagevendende dommer Tage Petersen kåre bedst udklædte.

Tidligere blev arrangementet afholdt på selve Helligtrekongersdag, men for at tilgodese dem, der er på arbejdsmarkedet eller bor længere væk og kommer hjem for at være med, er traditionen nu flyttet til en weekend, oplyser Notmark Bylaug.

Arrangementet sluttes af lørdag den 10. januar 2026 fra klokken 22:30 på Notmark Gl. Skole. Alle er velkomne, og entréen er 20 kroner for dem, der ikke er udklædte.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...