Historier fra grænsen med smuglere og gendarmer

Forfatter Hans Christian Davidsen tog cyklen langs grænsen. Privatfoto

Forfatter Hans Christian Davidsen tog cyklen langs grænsen. Privatfoto

DET SKER Skrevet af: Sissel Vinther

Grænsen er ikke bare en streg på kortet, men et sted hvor historier om mennesker, valg, splittelse og sammenhold bliver ved med at dukke op, også længe efter at man tror, de er slut.

Onsdag den 28. januar 2026 inviterer Biblioteket Augustenborg til en eftermiddag med fortællinger fra grænselandet, når forfatter og kulturredaktør på Flensborg Avis, Hans Christian Davidsen, gæster biblioteket.

Hans Christian Davidsen har cyklet langs den dansk tyske grænse fra Skomagerhus til Vadehavet og undervejs samlet historier om mennesker og begivenheder, hvor fortid og nutid hele tiden støder sammen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Publikum kan blandt andet høre om smuglere, gendarmer, skilte familier, vildsvinehegn og corona kaos, fortalt gennem møder med mennesker, der lever med grænsen tæt på i hverdagen.

Fortællingen tager udgangspunkt i bogen ‘Lige på grænsen’, som er rigt illustreret og giver et nært og jordnært indblik i grænselandet, hvor humor, historie og hverdag flettes sammen uden store armbevægelser.

Foredraget ‘Lige på grænsen – her er fortiden aldrig helt forbi’ finder sted onsdag den 28. januar 2026 fra klokken 16:30 til 17:30 på Biblioteket Augustenborg. Der er gratis adgang, og billet kan hentes via bibliotekets hjemmeside.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

5. juni 2026 Erhverv, Nordborg

Badehotel på Nordals får international anerkendelse: Det er medarbejdernes pris

5. juni 2026 Erhverv

Det begyndte som en invitation til Stockholm uden en klar forklaring, for John Bech Amstrup fik at vide, at Dyvig Badehotel var inviteret, men ikke hvorfor, og først ved prisuddelingen stod det klart, at hotellet på Nordals skulle hædres som ‘Årets Boutique Hotel 2026’. Kåringen kommer fra Falstaff, en international guide til hoteller, restauranter og […]

Læs mere...